Za dezinformace a hoaxy bude hrozit až pět let ve vězení, v nouzovém stavu klidně deset, plánují na Slovensku

Foto: Envato - twenty20photos

Šíření nepravdivých informací by mělo být trestným činem. Za lži týkající se například pandemie může jít pachatel do vězení. Tedy alespoň u našich východních sousedů. Tamní ministryně spravedlnosti Marie Kolíková navrhuje takovou úpravu v novele trestního zákoníku, informoval deník Aktuality.sk.

Nepravdivé informace, které mohou způsobit vážné znepokojení veřejnosti nebo ohrozit životy a zdraví lidí, by měly být trestány trestem od jednoho do pěti let. V případě nouze až deset. Navrhovaná novela reaguje také na podněcování k nenávisti nebo útoky na lékaře či zdravotníky.

Deník vzpomíná některé flagrantní dezinformace, kterých se dopouštěli i veřejně známé osoby. Například pravicový politik Kotleba, který v televizi tvrdil, že je současná pandemie popsaná již v Bibli a vakcíny na COVID-19 obsahují nanočip, aby mohli být očkovaní následně na dálku ovládaní.

Mluvčí slovenského policejního prezidia Michal Slivka podotkl, že trestného činu se mohou dopustit osoby, jejichž šířené informace jsou způsobilé vyvolat “alespoň u části obyvatelstva vážné obavy”. Podle Slivky se to týká i hoaxů na internetu a sociálních sítích.

S cílem upozornit na hoaxy a podvody, které se šíří zejména prostřednictvím internetu, zřídila slovenská policie také stránku na Facebooku “Hoaxy a podvody – Policie Slovenské republiky“.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient