Chcete-li minimalizovat riziko nákazy virem, který dnes řádí všude, je zapotřebí důkladně dodržovat nařízení o nošení respirátorů. Je ale s podivem, že ani dnes stále řada lidí neví, jaký typ respirátorů má nosit, respektive jakým způsobem je používat. Proto určitě není na škodu si zopakovat pár údajů.
Jakou třídu zvolit?
Za kvalitní ochrannou pomůcku v boji s koronavirem jsou považované až respirátory FFP2, nikoliv tedy ty, jež nesou označení pouze FFP. Je samozřejmě dobré, pokud investujete do třídy FFP3, jež má nejvyšší účinnost, ale i respirátory FFP2 v tomto směru dosahují poměrně dobrých ukazatelů, jejich účinnost je zpravidla kolem 92 – 95 %. Záleží na konkrétním produktu, jenž si koupíte. Doporučit lze jednoznačně respirátor GOOD MASK. Jde o výrobek ryze českého původu, veškeré použité materiály jsou české produkce. Respirátory této značky dosahují účinnosti až 95 %. Pořídit se dají v různých velikostech, což je při výběru ochranné pomůcky velmi zásadní záležitostí.
Rozměry a nasazení respirátoru
Chystáte-li se koupit nový respirátor, je praktické si pořídit hned několik velikostí tak, abyste zjistili, který rozměr vám nejlépe padne. V každém případě platí pravidlo: respirátor musí dokonale těsnit po celém svém obvodu, mezi ním a pokožkou by neměla být žádná mezera, jinak se jeho účinnost výrazně sníží. Jednoduše to poznáte tak, že se při výdechu a nádechu respirátor lehce vzdouvá. To je dobrým znamením, že vám sedí a není mezi ním a pokožkou žádný nežádoucí volný prostor.
U respirátorů si všímejte, zda jsou vhodné pouze na jedno použití, nebo jde o znovupoužitelné modely. To lze poznat dle písmen R a NR. Písmeno R značí respirátor, který se dá aplikovat více než jednou.
Pro vlastní bezpečí si nezapomeňte pořídit antigenní testy. Nejsou sice stoprocentní a dnes už je většinou na veřejných místech neuznávají, přesto vám mohou ukázat, zda jste v daný okamžik zdraví, nebo v sobě máte vir.