Alternativa

Popelka: Jediný správný výklad tradičního vánočního příběhu

V době, kdy se svět potýká s neustálými výzvami – od klimatické krize, přes sociální nespravedlnosti, až po otázky genderové rovnosti – je čas přehodnotit pohledy na známé příběhy. A je to právě Popelka, která poskytuje ideální plátno pro takovou interpretaci. Popelka, tradičně viděna jako pasivní postava čekající na svého prince, se transformuje v obhájkyni […]

Popelka: Jediný správný výklad tradičního vánočního příběhu Více »

Budoucnost individuální dopravy: Elektřina? Vodík? Nebo něco jiného?

Jednou z klíčových otázek pro naši civilizaci je budoucnost ekologické individuální dopravy. V příštích desetiletích budeme svědky zásadních změn pojetí, jak se budeme pohybovat z místa na místo, jak budeme cestovat, a jaké dopady budou mít tyto nová paradigmata na naše životy a na planetu jako celek. Co bude budoucnost individuální dopravy? Půjde směrem k elektrickým autům, která aktuálně zaznamenávají největší nárůst, nebo to budou automobily na vodíkový pohon? Anebo přijdou vědci ze zcela jiný, nečekaným řešením?

Budoucnost individuální dopravy: Elektřina? Vodík? Nebo něco jiného? Více »

Cesta ke štěstí: Jak najít radost ve všedních chvílích

Stále se nám zdá, že štěstí je něco, co musíme dosáhnout. Mylně si myslíme, že když dosáhneme určitého cíle, dosáhneme konečně štěstí. Ve skutečnosti je štěstí něco, co můžeme najít v každodenním životě, i když to může být někdy těžké vidět. Někdy stačí malá změna nebo jen malý krok, abychom našli radost a štěstí ve všedních chvílích. V tomto článku se zaměříme na několik tipů a triků, jak najít radost a štěstí v běžném životě, a jak se naučit vnímat krásu v těchto okamžicích.

Cesta ke štěstí: Jak najít radost ve všedních chvílích Více »

Proč milujeme filmy o konci světa? Vždyť apokalypsa je už tady!

Při pohledu na aktuální světové události se někteří lidé mohou ptát: “Proč bychom si vlastně měli zas tak moc užívat filmy o apokalypse? Vždyť tohle je realita!” Nicméně, pokud máte stejnou odpověď jako já (tzn. Netflix a nekonečnou zásobu popcornu), tak vás možná bude zajímat, proč jsou tyhle filmy tak oblíbené.

Proč milujeme filmy o konci světa? Vždyť apokalypsa je už tady! Více »

Paradigma černošské holčičky na vozíčku (o nekorektním humoru v kultuře)

Pojmenoval jsem si tak svůj přístup k tomu, jak píšu a co píšu a kde mám či nemám hranice. Věřím, že literatura (a asi i kultura tak nějak obecně) by měla obstát v paradigmatu černošské holčičky na vozíčku. V jednoduchosti – chci, aby byla literatura natolik svobodná, že mohu napsat scénu, kde banda zfetovaných nácků přiběhne k černošské holčičce na vozíčku, zkope ji, polije benzínem a zapálí za zpěvu písní Ewy Farné. Stejně, jako chci napsat scénu, kde ta holčička řekne: “Já jsem superhrdinka, vy čuráci”, zapne raketovej motor, vyletí a postřílí je rotačním kulometem, načež nachčije na jejich mrtvoly.

Paradigma černošské holčičky na vozíčku (o nekorektním humoru v kultuře) Více »

Bojujte proti depresím osvědčenými ranními rituály, někdy stačí i ustlat si peřiny

Nastavení tónu pro nadcházející den může znamenat rozdíl mezi dnem úspěšným a neúspěšným. Nejlepším způsobem jak se naladit, je zavést si ranní rituály. Hodí se zvláště v dnešní složité době, kdy na nás doléhá tíseň ze všech stran.

Bojujte proti depresím osvědčenými ranními rituály, někdy stačí i ustlat si peřiny Více »

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient