Za prodejem falešných certifikátů o PCR testech, prodělaném covidu i očkování může být kontroverzní pojišťovák Mike Pán

Reprofoto: Lepší noviny - Certifikatlevne.cz

Sotva odstupující vláda vyhlásila, že na kulturní akce, do restaurací, ale třeba i ke kadeřníkům se nepodívají lidé bez potvrzení o očkování nebo prodělání onemocnění COVID-19, už se na internetu objevují weby s nabídkou falešných certifikátů o prodělané nemoci, absolvování PCR testu nebo vakcinaci. Podle všeho za jedním z nich může stát i kontroverzní podnikatel v pojišťovnictví Mike Pán, původním jménem Mikael Oganesjan.

Doména, na kterém eshop s certifikáty běží, je registrována na fiktivní firmu a osobu, jež má uvedeno v domě patřící Oganesjanově rodině. Na stejné adrese sídlí i další společnosti a spolky Mike Pána.

Celý projekt falešných certifikátů odpovídá vzorci, kdy tento kontroverzní podnikatel, který původně začínal jako poradce pro finanční společnost OVB, využívá mezer v zákoně, případně na nařízení a zákony přímo útočí. Jako například, když prodával pojistky proti pokutám a svým zákazníkům tvrdil, že je ochrání v případě spáchání dopravního přestupku. Jeho Youtube kanál s více než 200 tisíci sledujícími, který pro propagaci svého podnikání používal, byl smazán pro porušování pravidel. Mike Pán například spustil web, na kterém nabízel ochranu při porušování zákona o EET.

Na palubě s Okamurou a Šmuclerem

Na samotném webu s falešnými certifikáty se odkazuje na přední české antivaxery, jako Lubomír Volný a Tomio Okamura, se kterými je v tom prý “na stejné lodi”.

Slušní lidé

„Jsme slušní lidé, co si rádi zajdou na výlet s kamarády, do hospody na dobré české jídlo nebo na skvělé české pivo. To nám ale znemožňují nesmyslná opatření, která vláda České republiky nesmyslně schvaluje. Každý týden vznikají nová a nová opatření, která diskriminují ty, kteří se nenechali očkovat vakcínou. Abychom mohli dále žít a mít alespoň nějakou svobodu, musíme se neustále testovat drahými a nebezpečnými testy (které jsou mimo jiné velice nespolehlivé). A proto jsme se rozhodli vymyslet tento projekt – certifikát online. Původně jsme chtěli projekt ponechat zcela zdarma jako protest vůči politikům, ale díky vysokému zájmu o online certifikát jsme museli posílit naše výpočetní centrum, abychom mohli vyhovět všem žádostem o certifikáty,“ tvrdí stránky, které se chlubí od svého vzniku (doména byla registrována 14.11.2021) více než 250 spokojenými klienty.

Falešné certifikáty pro falešnou Marii

Chlubí se i recenzí jakési Marie, která si pochvaluje, že mohla díky ušetřeným penězům za testování koupit dětem telefon. “Nejlepší na tom všem je asi to, že jsem naší vládě ukázala že nejsem ovce která jde tupě s davem a že si nenechám líbit jejich nesmyslné opatření. Certifikát online vrátil mě a mým dětem opět svobodu, kterou jsme měli před všemi těmi opatřeními. A to vše bez ohrožení našeho zdraví povinným očkováním,” říká Maruška. Co na tom, že na fotce je ve skutečnosti australská copywriterka Kirsten Bostly, sama zastánkyně očkování.

„PCR test“ resp. certifikát se jménem kupujícího do mailu a SMS zde stojí 490 korun, „Prodělaná nemoc“ zahrnující certifikát, QR kód údajně funkční s aplikací Tečka 790 korun a 1990 korun si člověk zaplatí za potvrzení o prodělaném očkování opět s certifikátem, QR kódem také údajně funkčním s aplikací Tečka.

Na webu nejsou samozřejmě žádné obchodní podmínky a web je veden na anonymním zahraničním serveru. Podobně na anonymní firmy v zahraničí byly psány i starší projekty Mike Pána, který byl mj. v únoru na jedné z pražských benzinek zadržen policií při předávání výkupného a nyní je obviněn z vydírání.

Nejdřív pro roušky, teď pro obcházení očkování

Paradoxní je, že loni v březnu Mike Pán naopak propagoval zcela opačný přístup k pandemii. Provozoval tehdy totiž eshop na prodej roušek. Jak uvádí server Měšec, na dnes již vypnutém webu provozovatel tvrdil: “Na projektu … nevyděláváme. Jsme soukromá společnost, která se rozhodla v této složité situaci pomoci potřebným. Cena našeho produktu je kalkulována … zaplatit za odvedenou práci lidem, kteří jsou v této době nejvíce ohroženi ekonomicky a dále odvést zákonné odvody … zaplatit dalším lidem, … děkujeme tímto našim skladníkům, řidičům a jiným … náklady na rozvoz a administrativu.”

Za prodej a také používání falešných certifikátů hrozí několikaleté vězení. Otázkou je, jak dlouho se budou kupující podobných certifikátů moci falešným QR kódem prokazovat. A zda vůbec. Podobní prodejci po zaplacení často certifikát vůbec nepošlou nebo funguje jen krátkou dobu, např. do doby, než se údaje propíšou do centrální databáze. Podvodníkům stačí certifikát slíbit a dostat za něj peníze. Pokud nebude falešný certifikát funkční, těžko se bude okradený domáhat pomoci – sotva si půjde stěžovat na policii, že ho okradli při shánění falešného potvrzení. 

Aktualizace 21.11.2021 – k podvodným certifikátům se vyjádřila Policie ČR na svém Twitteru.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient