Životní prostředí

Čeští vědci jsou o krok blíž nevyčerpatelnému zdroji energie

Elektrárny všude na světě vyrábějí elektřinu přeměnou mechanické energie, například otáčením turbíny, na energii elektrickou. V parních elektrárnách spalujících uhlí se spalováním uhlí mění voda na páru a pára pohání turbogenerátory, které vyrábějí elektřinu. Dnešní elektrárny využívají buď fosilní paliva, jaderné štěpení, nebo obnovitelné zdroje, jako je vodní energie. Vědci ale zkoušejí i s dalšími zdroji energie, které jsou bezpečné a takřka nevyčerpatelné. Pokud půjde vše podle plánů, může být v produkci již během několika málo dekád. Řeč je o výrobě energie v tzv. tokamaku.

Plastové tašky nemusí vždy znamenat zátěž pro životní prostředí

I igelitová taška jinými slovy může být ekologická! Prozradíme vám jaká a zasvětíme vás trochu do procesu její výroby. Fólie, reklamní tašky, obaly a pytle. Jsme přesvědčeni, že zamořují planetu. Tak tomu ale není! Respektive nemusí být. Výrobní linky renomovaných výrobců opouštějí třeba i ekologické polyethylenové fólie. A z nich se vyrábí většina u nás …

Plastové tašky nemusí vždy znamenat zátěž pro životní prostředí Více »

Bezdomovec ve videu “školí” starostu města, jak má správně vyhazovat odpadky

Sérií originálních videospotů chtějí v Příboře na Novojičínsku inspirovat lidi ke třídění odpadů. Průvodcem a odborníkem se stal bodrý bezdomovec v podání olomouckého herce Svatopluka Zatloukala. A ten si servítky nebere, ze třídění odpodků proškolí i tamního starostu s jeho zástupcem. Město Příbor patří již řadu let mezi sídla, jejichž občané produkují výrazně méně směsného …

Bezdomovec ve videu “školí” starostu města, jak má správně vyhazovat odpadky Více »

Tipy, jak v domácnosti ušetřit peníze za vodu a elektřinu

Každým rokem platíme za odběr elektřiny a vody poměrně vysoké částky. Na těchto položkách se přitom dají ušetřit zajímavé peníze. V tomhle článku si naťukneme základní tipy, jak na to. Sprchování je úspornější, nežli koupel Napuštěním vany vyčerpáme poměrně veliký obsah vody. Sprchováním dokážeme ušetřit až dvě třetiny téhle vody. Záleží ale také na stylu …

Tipy, jak v domácnosti ušetřit peníze za vodu a elektřinu Více »

Vraťte kelímky na Colours of Ostrava a pomůžete tak Lince bezpečí

Když se na hudebním festivalu Colours of Ostrava poprvé objevily vratné kelímky na pivo NickNack, doslova se po nich zaprášilo a návštěvníci je považovali za cenné suvenýry. Dokonce je někteří mezi sebou dražili. I další roky si lidé pochvalovali speciální edice s potiskem. Letos si však festival kelímky od jihomoravské firmy pronajímá a a tak …

Vraťte kelímky na Colours of Ostrava a pomůžete tak Lince bezpečí Více »

Česká nanotechnologie využívá světlo a spálí nečistoty a mikroby na památkách po celém světě

Představte si opravdu rozžhavenou plotnu. V okamžiku, kdy na ni dopadne špína nebo třeba bakterie, v mžiku shoří a rozloží se na mikroskopické částice, které se vypaří. Plotýnka tak zůstane dokonale čistá. Vypadá to jako jednoduchý nápad a takových má český vědec Jan Procházka řadu. Na rozdíl od mnoha jiných vynálezců má však dar, a tím …

Česká nanotechnologie využívá světlo a spálí nečistoty a mikroby na památkách po celém světě Více »

Voda ze vzduchu? Řešení, které může zachránit dvě miliardy lidí

Před pár dny proletěla sociálními sítěmi zpráva serveru iRozhlas.cz, která informovala o projektu izraelské firmy Watergen. Pro nezasvěcené působila jako ze světa scifi. Tato společnost v čele s izraelsko-gruzinským podnikatelem a filantropem Michaelem Mirilašvilim nabízí světu řešení nedostatku pitné vody. Vymyslela zařízení, které by dokázalo relativně snadno umožnit přístup k pitné vodě více než 2,1 miliardě lidí na …

Voda ze vzduchu? Řešení, které může zachránit dvě miliardy lidí Více »

Dobrá zpráva, černých skládek ubývá, dobrovolníci často nemají na “tradičních” místech co uklízet

I díky lidem, kteří se každoročně v rámci akcí jako je například Ukliďme Česko, starají nejenom o krajinu, ale i prostředí kolem sebe ve svém městě nebo obci, černých skládek ubývá. Potvrdil to i ministr životního prostředí Richard Brabec: „Máme zpětnou vazbu od dobrovolníků, kteří chodí na stejná místa a říkají, že mnohdy už na …

Dobrá zpráva, černých skládek ubývá, dobrovolníci často nemají na “tradičních” místech co uklízet Více »

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient