Studentská kovárna v ostravských Vítkovicích navazuje na tradici z roku 1930

Studentskou kovárnu v Ostravě – Vítkovicích po rozsáhlé rekonstrukci slavnostně otevřela v pátek 6. září Soukromá střední umělecká škola a Základní umělecká škola AVE Art. Objekt se nachází v průmyslovém areálu Vítkovice Steel a jako kovárna slouží nepřetržitě už od roku 1930. Jde o naprostý unikát nejen v Evropě, ale pravděpodobně i ve světě. Budoucí umělečtí kováři nyní budou mít možnost využít nejen klasických historický pecí, či těžkých bucharů, ale také zcela moderního strojního vybavení, jako jsou pásová pila, zakružovačka profilů, pískovací box, sloupová vrtačka, plazmová řezačka, nebo svařovací invertor.

K nákupu kovárny a její následné rekonstrukci využila škola evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši více jak 5 milionů korun. Příspěvek pokryl 85 procent nákladů, zbytek škola hradila ze svých prostředků.

„Máme novou podlahu i osvětlení a také vytápění infrazářiči, natřeli jsme střechu, zrekonstruovali jsme sociální zařízení a vybudovali novou učebnu. Vedle strojního vybavení určeného přímo pro výuku jsme koupili také průmyslový vysavač a odsávačku. Náklady na samotnou rekonstrukci a pořízení vybavení činily přes 2 miliony korun,“ prozradil Jaroslav Prokop, ředitel školy s už osmnáctiletou tradicí.

Někdejší kovárna v historickém závodu 2 Vítkovických železáren začala v roce 1951 sloužit pro praxi učňů z vítkovického učiliště v Ostravě – Hrabůvce. Ti měli v budově své zázemí až do roku 2006. Souběžně měla objekt od roku 2002 v částečném pronájmu škola AVE Art pro výuku žáků maturitního oboru umělecký kovář. Od roku 2008 v něm organizuje také rekvalifikační kurzy, na něž přijíždějí zájemci z celé republiky, protože jde o jediné tři sta hodinové kurzy v oboru umělecký kovář v Česku. Budovu škola koupila v roce 2017, její rekonstrukci zahájila loni v listopadu.  

„S opravami unikátního objektu jsme ale ještě neskončili. Z vlastních prostředků jsme kompletně vyměnili elektrorozvody, rekonstruovat chceme také zadní část budovy, na kterou se zatím nedostalo. V jedné z místností v nejbližší době vybudujeme minislévárnu,“ doplnil ředitel Prokop.

Studentskou kovárnu ocenil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny. „Kovařina v minulosti patřívala k nejdůležitějším oborům lidské činnosti. Jsem přesvědčený, že umělecké kovářství, které na toto původní řemeslo navazuje, je významným držitelem tradic našich předků. Obor umělecké kovářství se v našem regionu vyučuje pouze na soukromé škole Ave Art a je skvělé, že se jejímu vedení podařilo pro výuku zajistit novou kovárnu s kompletním vybavením,“ řekl Folwarczny.

Na práci v nově rekonstruovaných prostorách už se těší učitel odborných předmětů školy AVE art a její někdejší absolvent Lukáš Dvorský. Učit budoucí umělecké kováře začal před čtyřmi lety krátce poté, co vystudoval sochařství na Ostravské univerzitě.

„Současné vybavení kovárny je pro naše studenty obrovskou výhodou. Mohou využít těžké buchary, což jim umožní zpracovávat velkou hmotu, zacházet s ocelí jako s plastickým materiálem a dostat z ní co nejvíce. Tedy nejen vytvářet nějaké ornamenty z ocelových prutů. Takovou příležitost nabízí málokterá škola. V provoze je také dostatečný prostor pro kompletování monumentálnějších děl, třeba skupinových prací celého ročníku. V interiéru můžeme vytvářet plastiky až o velikosti základny 2 x 2 metrů a po úpravě místa i větší. Zároveň ale budou mít žáci příležitost naučit se pracovat se zcela moderními zařízení, například svařovat metodou TIG nebo dělit materiál nejen kotoučovou bruskou, ale třeba také plazmovou řezačkou. Takové dovednosti zvýší jejich cenu na pracovním trhu,“ konstatoval Lukáš Dvorský.

Žáci oboru umělecký kovář ze školy AVE Art mají za sebou už řadu úspěchů. Například na Hefaistonu obsadili v kategorii volné tvorby a komorní plastiky loni první a předloni dokonce první, druhé i třetí místo. Lukáš Dvorský vytvořil v kovárně v roce 2010 památník Holokaustu s názvem Memento, který stojí v Lipníku nad Bečvou. Nejznámější sochou ze zdejší dílny je Pocta hornictví umístěná před ostravským hlavním nádražím. V roce 2013 ji na Sympoziu prostorových forem, které škola pořádá, zhotovili milostovičtí kováři ve spolupráci s žáky AVE Art. Aktuálně v kovárně současní studenti i absolventi školy dokončují slona, slůně a velblouda pro Kovo ZOO u Uherského Hradiště. Všechny tři sochy by měly být hotové v polovině září. 

Obor umělecký kovář škola založila v roce 2002, od té doby ho absolvovalo 48 žáků. Rekvalifikačními kurzy úspěšně prošla dvacítka nových uměleckých kovářů z celé České republiky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient