Jak na levné energie a na co si dát pozor?

Náklady na energie u většiny domácností představují výraznou položku v rodinném rozpočtu. Dobrou zprávou je, že i tyto výdaje je možné minimalizovat. A to výběrem vhodného dodavatele!

Na trhu existuje spousta dodavatelů energií nabízejících svým zákazníkům různé podmínky, které se samozřejmě podepisují na výši jejich ročního vyúčtování. Mnohdy nezávisle na spotřebě.

Pozor na skryté poplatky!

Účty za energie často navyšují tzv. skryté poplatky, o kterých uživatel ani nemusí mít sebemenší tušení, že je hradí. Ale nejenom ty. Faktorů, které platby za energie ovlivňují, je celá řada, a málokterý laik se v nich vyzná. A nedokáže objektivně zhodnotit, jestli by na tom u konkurence nebyl lépe. Mnohdy tomu totiž tak je! Ve hře přitom v ročním horizontu je i několikatisícová úspora!

Levná elektřina i plyn? Ano, jde to!

Je v hledáčku vašeho zájmu levná elektřina? Rádi byste i levný plyn? Možná začínáte uvažovat o tom, že byste využili nějakého internetového srovnávače dodavatelů energie. Do něj většinou zadáte hlavní parametry v podobě roční spotřeby, typu nemovitosti (dům, byt), hlavního využití (vaření, ohřev vody, vytápění), a systém vám nabídne „nejvýhodnější“ nabídky. Respektive by tomu tak mělo být. Je tomu tak však i ve skutečnosti? Provozovatelé těchto stránek mnohdy nabízejí i osobní asistenci při výběru vhodného dodavatele. Co když ale některé na úkor své vlastní provize upřednostňují?

Nevsázejte jen na velké hráče!

I při výběru dodavatele energií je zkrátka vhodné spoléhat se na svůj vlastní rozum. Tedy zvolit dodavatele s dobrými referencemi. Tím přitom nejsou jen velcí hráči. Dobré podmínky poskytují i ti menší. Jedním z nich je například společnost EP ENERGY TRADING, a.s. Ta svým zákazníkům v první řadě nabízí tzv. tarify ušité na míru jejich potřebám. Její ceníky jsou jasné a přehledné, svůj tarif si můžete spočítat přímo na jejich stránkách https://www.epet.cz/. A pokud vás nabídka osloví, změnu dodavatele sami zařídí. 

Důvěřuj, ale prověřuj!

V každém případě se vždy do detailu seznamte se smluvními podmínkami. Pokud vám cokoliv nebude jasné, zkonzultujte je s nezávislým odborníkem. A smlouvu nikdy neuzavírejte po telefonu ani v časovém presu! Jakýmsi výstražným znamením by pro vás mohlo být například to, když se vás dodavatel snaží „upsat“ k dlouhodobým závazkům. Zpočátku se „upište“ na dobu kratší, tedy jakési zkušební období, po jehož uplynutí můžete smlouvu bez sankcí zrušit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient