Chcete dobře zhodnotit své peníze? Hledejte výhodný prodej bytu v Praze ve vhodné lokalitě

Pokud dlouhodobě sledujete nabídky prodejů bytů v Praze, jistě jste si všimli, že současná koronakrize do cen pražských bytů ještě nijak výrazně nezasáhla. Nejsem ekonom ani profesionální investor. Sledování vývoje cen nemovitostí je jen můj koníček. Teď se navíc na trhu s realitami dějí velmi zajímavé věci. Z mého pohledu jde o takový klid před bouří. Proto si dovolím vyjádřit svůj amatérský názor a predikci do dnů budoucích. Je druhá vlna vhodnou dobou na nákup investičního bytu, nebo je lepší ještě nějaký čas vyčkat? Shrňme všechny podstatné argumenty pro i proti.

Současná krize je jiná než ta v roce 2008

Asi nikdo se neubrání srovnání s minulou krizí. Odborníci se ale shodují, že se obě krize prostě nedají srovnat. Situace na českém trhu s realitami je totiž diametrálně odlišná, než byla v roce 2008. Tehdy se ceny bytů velmi výrazně snížily. Vliv na to mělo několik zásadních faktorů:

  • Nabídka značně převyšovala poptávku.
  • Hypotéky byly špatně dostupné.

Laicky řečeno, bylo více bytů než zájemců, kteří si je mohli dovolit. Ceny začaly logicky klesat. Tím pádem řada investorů na své investici tratila.

Výrazný pokles cen se v Praze a krajských městech zatím nekoná

Naopak ceny bytů v Praze a krajských městech letos ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 10,4 % na 67 tisíc korun za metr čtvereční. Někteří ekonomové očekávají mírný pokles během druhé vlny epidemie. Řekl bych, že nejvýhodnější proto bude realizovat koupi bytu do konce roku 2020. Pak lze očekávat, že ceny zase porostou. Nahoru je poženou také zahraniční investoři, kteří považují Českou republiku za bezpečnou zónu.

Zrušená daň z nabytí nemovitostí

V minulosti platil daň z převodu nemovitostí prodávající. Poté byla daň z převodu nemovitostí nahrazena daní z nabytí nemovitosti, kterou platil kupující. Měl povinnost zaplatit 4 % z kupní ceny. V případě, že byla prodejní cena nemovitosti příliš nízká, platil 4 % z tržní ceny nemovitosti. Tato “nespravedlivá” daň, jak ji trefně nazvala ministryně financí Alena Schillerová, byla k radosti běžných kupujících i investorů konečně zrušena. Pro zrušení daně z nabytí nemovitostí hlasovalo 91 z 93 poslanců. Je předpoklad, že se tímto krokem rozpohybuje realitní trh. Což by potvrzovalo předchozí predikci ekonomů, že pokles cen bytů nebude trvat příliš dlouho. Souhlasím s nimi a osobně si rovněž myslím, že nejvýhodněji nakoupíte do konce roku 2020.

Jaký byt je sázkou na jistotu

Existuje vůbec takový? Investice do nemovitostí podle mě nikdy není 100%. Těžko přesně předpovíte ekonomický vývoj na dalších 20 let dopředu. Formuloval bych to jinak. Jsou výhodné a nevýhodné investice. Výhodné investice se zhodnotí v kratším časovém horizontu.

Jak poznat výhodnou nabídku

Dobrou investicí jsou byty:

  • V atraktivní lokalitě pro nájemníky.
  • Byty 2 + 1, 2 + kk i menší (30 – 50 metrů čtverečních.)
  • Vyhledávané jsou také byty v panelácích. Výhodnou investicí může být i byt před rekonstrukcí ve starých zástavbách. Vy jako investoři za ně zaplatíte až o čtvrtinu méně. Nicméně bude nutné ho rekonstruovat. Rozdíl mezi tímto nákladem a následnou prodejní cenou ovšem může být při troše šikovnosti docela zajímavý.

Koupě bytu v Praze je výhodnou investicí i v době koronaviru

Na samotné koupi sice pravděpodobně neušetříte tolik, kolik byste si přáli, ale zrušená daň z nabytí nemovitosti není k zahození.

Podle aktuálního vývoje na trhu lze předpokládat, že hodnota vaší nemovitosti bude stoupat, nikoliv klesat jako při krizi v roce 2008.

Chystáte se do konce roku investovat do koupě bytu? Souhlasíte se mnou a s názory odborníků, že lze očekávat pouze mírný a dočasný pokles cen nemovitostí, nebo očekáváte prudší pokles cen, a proto s koupí ještě otálíte? Moc rád si přečtu váš názor na věc.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient