Eukalyptus neboli blahovičník: Dobrota pro koalu, kterou si můžete pěstovat třeba na balkóně

Foto: Pixabay

Eukalyptus neboli blahovičník je vonná, moderní rostlina nacházející si v poslední době cestu i na české balkony nebo třeba obýváků. Jak se ale o ni postarat? Kdy ji sázet, jak množit? Poradíme vám v dnešním článku.

Kdy sázet

Při pěstování eukalyptů ze semen je zakládejte v interiéru 10 až 12 týdnů před předpokládaným termínem posledních jarních mrazů. Ta vypadají trochu jako maková semínka. Semena doporučujeme zasadit do kypré půdy a překrýt folií. Klíčí obvykle do dvou týdnů.

Vyberte místo pro výsadbu, kde máte dostatek světla, ideálně na balkon nebo v pokoji u okna. Na druhou stranu eukalyptu příliš nesvědčí přímé slunce, a má raději rozptýlené světlo. Nejlepší je tak východní či západní strana bytu.

Sázíme do půdy s dobrou drenáží. Nejlepší je mírně kyselá až neutrální půda. Zajistěte také dostatek místa, aby strom mohl vyrůst v celé své výšce a rozložit se.

Zavlažování

Eukalyptus je do jisté míry odolný vůči suchu, jakmile se rozvine. Nemá však rád, když zůstává dlouho na suchu, a může se stát, že mu opadají listy nebo větve. Dobrým pravidlem je zalévat, když můžete do půdy zapíchnout prst a cítit sucho na špičce prstu. To se často rovná zalévání jednou týdně. 

Teplota a vlhkost

Eukalyptus dává přednost pokojovým teplotám mezi 18 až 23 st. C a má rád mírnou vlhkost vzduchu. Nedokáže přežít dlouhodobé vystavení teplotám pod 10 st. C.

Hnojivo

Rostliny v nádobách vyčerpají živiny rychleji. Hnojte je proto po celou vegetační sezónu hnojivem pro pokojové rostliny s nízkým obsahem dusíku podle pokynů na etiketě.

Množení

Rostlinu lze klasicky řízkovat, podobně jako další dřeviny. Odstřihněte si několik větviček, odstřihněte lístky, které by zasahovaly do vody a nechte řízky je ponořené. Kořeny se objeví do pár dní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient