Splňujete podmínky pro získání hypotéky? 

Pokud přemýšlíte nad investicí do vlastního bydlení, potom počítejte i s tím, že bankovní instituce neustále zpřísňují podmínky pro získání hypotečního úvěru. Potřebujete dostatečně vysoký příjem a stejně tak se posuzuje i vaše bonita. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno musíte v současné době splňovat. 

Před několika lety bylo získávání hypotečního úvěru jednodušší, protože stačilo mít dostatečně vysoké příjmy a mohli jste získat klidně i 100 % z ceny nemovitosti. Všechno se však změnilo. U online hypoteční kalkulačky sice uvidíte, jakou dostanete úrokovou sazbu i jakou měsíční splátku budete mít, nicméně už vám neprozradí to, co je nezbytné dodržet.

Proces schvalování hypotéky

V první řadě byste měli vědět, že si vás každá banka kompletně prověří, aby měla jistotu, že půjčuje peníze vskutku bonitnímu klientovi, který je schopen závazek splácet. V případě nedostatečného příjmu hypotéku, bohužel, nedostanete. Banka se ohlíží i na to, jestli už nějaké půjčky a úvěry splácíte. 

V procesu schvalování vám mohou být nápomocny vlastní finanční zdroje. Jestliže máte dostatečnou částku našetřenou, vylepšíte si reputaci v očích banky. Nicméně při záznamu v registru dlužníků se vám zase vzdaluje sen o vlastním bydlení. 

Podmínky pro získání hypotéky

V posledních několika měsících se zvyšuje úroková sazba hypotečních úvěrů, a proto se ne úplně vyplatí tento produkt sjednávat. Poradenská společnost AMJ vám však pomůže s vyřízením. Podmínky jsou následující: 

  • minimální věková hranice – žadatel musí mít alespoň 18 let,
  • měsíční příjem – splátka hypotéky za měsíc nesmí přesáhnout 50 % vašeho čistého měsíčního příjmu,
  • bonita – hodnocení toho, jestli jste schopni hypotéku splácet,
  • záznam v registru dlužníků – nesmíte mít za posledních tři až pět let negativní záznam v NRKI, SOLUS a BRKI,
  • vlastní finance – potřebujete uhradit alespoň 20 % z ceny nemovitosti z vlastních zdrojů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient