Plastové tašky nemusí vždy znamenat zátěž pro životní prostředí

I igelitová taška jinými slovy může být ekologická! Prozradíme vám jaká a zasvětíme vás trochu do procesu její výroby. Fólie, reklamní tašky, obaly a pytle. Jsme přesvědčeni, že zamořují planetu. Tak tomu ale není! Respektive nemusí být. Výrobní linky renomovaných výrobců opouštějí třeba i ekologické polyethylenové fólie. A z nich se vyrábí většina u nás používaných igelitových tašek!

Všechny plasty nejsou stejné 

Plast se v současné době stává až pejorativním pojmem. Zbytky igelitových pytlíků v trávicích traktech řady mořských živočichů nás v podstatě nutí tento materiál i podvědomě zatracovat. Přitom samozřejmě není plat jako plast. I mezi plasty jinými slovy najdeme ekologické materiály. Mezi ně patří například polypropylen (PP) a zmíněný polyetylen (PE). Ty dokonce disponují hypoalergenními vlastnostmi.

Budoucnost přeje polypropylenu a polyetylenu

V polypropylenových fóliích totiž obvykle nenajdete žádné přísady na bázi těžkých kovů, kadmia, pigmentů stejně jako změkčovadla a kyseliny. Z toho mimo jiné vyplývá, že při spalování se do ovzduší neuvolňují jedovaté zplodiny!

Výroba plastových fólií

Z polypropylenu se přitom dnes vyrábí celá řada obalového materiálu, jako jsou potravinové a balicí fólie, plastové obaly i igelitové a reklamní tašky. Jak tento proces vypadá? K výrobě plastových fólií dochází na tzv. extruderech. To jsou speciální stroje, které fólii vyfukují z polyetylenového granulátu. Barva této fólie je čirá, dle potřeby je však možné ji obarvit. Následný potisk vyrobených fólií mají na starosti tzv. flexotiskové stroje, a to za použití buď čtyřbarevné či osmibarevné technologie. Tisk na pružný materiál se odborně nazývá flexotisk a nelze ho srovnávat s klasickým ofsetovým tiskem na papír.

Svařování a laminace

Konečnou úpravou završující výrobu plastových tašek a jiného obalového materiálu z plastu je svařování. K němu dochází na speciálních svařovacích strojích. Sváry jsou ve výsledku jen minimálně viditelné. Vlastnosti obalových materiálů zlepšuje i laminace. Zalaminátované obalové materiály jsou pevnější, ale také odolnější vůči vodě, plynu i kyslíku. A balenému zboží prodlužuje trvanlivost. 

Plasty nezatěžující životní prostředí

Jedním z renomovaných výrobců ekologického plastu je například společnost Van Gillern, v jejímž portfoliu najdete jak balicí fólie, reklamní tašky, ale i další obalový materiál, ať již na potraviny či školní pomůcky. Jedná se o produkty, s nimiž nevědomky přicházíme do styku několikrát denně. A většinou končí v odpadkových koších. Možná opět v pytlích vyrobených u Van Gillern. Dobrou zprávou je, že jedná o plasty, jež skutečně minimálně zatěžují životní prostředí. Černé svědomí z jejich nadužívání tak není na místě, i když víte, co se říká? Nic se nemá přehánět. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient