Zlato v podobě mincí a slitků (cihel) se běžně používá jako investiční komodita. Ba co víc, je velmi populární na celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Kupují jej jak drobní střadatelé, tak i střední a velcí investoři, v neposlední řadě pak sběratelé. Ti se zaměřují hlavně na zlaté mince, které ale v poslední době začaly hojně zajímat i ostatní. Proč?
Hlavní argumenty, proč jsou v popředí zájmu zlaté mince
Hlavním důvodem je zřejmě nedostatečné množství zlatých slitků na trhu. Investiční zlato v této podobě totiž na světě vyrábí jen několik společností. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Na našem trhu proto hrají prim švýcarské rafinérie. Mezi nejvýznamnější z nich se řadí Argor-Heraues, PAMP a Valcambi, dohromady produkují více než třetinu zlatých cihel na světě. V době, kdy se po světě začal rozmáhat a stále trvá koronavirus, došlo k utlumení výroby, což citelně omezilo nabídku slitků pro investory. Ti se tak logicky přesouvají ke zlatým mincím. Cena zlata je totiž jednotná a nevadí, zda následně prodáváte mince či slitky.
Kde v Česku získat zlaté mince a slitky?
V tuzemsku se zlaté mince těší velké oblibě. K dostání jsou kupříkladu v Obecním domě v Praze. Zdaleka největší zájem je o zlaté mince Wiener Philharmoniker, jež na jedné ze svých stran vyobrazují slavnou vídeňskou filharmonii. „Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny. V Obecním domě dále zakoupíte australské, kanadské či americké mince s originálními motivy, díky nimž jsou nejen dobrou investiční komoditou, ale také pěknými sběratelskými kousky. Je u nich použito zlato z 24 karátů.
Zlaté mince tedy v současnosti dominují. A zdá, že ještě nějakou dobu budou. Vzhledem k tomu, že cena zlata roste, jako investoři máte nyní nejvyšší čas do mincí vložit své peníze, abyste měli velkou šanci, že při případném budoucím prodeji něco vyděláte.