Kolik stojí rýma? Stamilióny korun ročně…

Na podzim a v zimě se podle výzkumů všichni alespoň jednou nachladíme. Nemoc se ohlásí podrážděností a malátností. Potrápit nás může zimnice, bolesti kloubů, zvýšená teplota, kýchání či ucpaný nos. Zdravotní pojišťovny stojí zimní nemoci každoročně stamiliony korun.

Když nemoc z nachlazení udeří, lékaři doporučují ulehnout do postele a zahřívat si tělo čajem s medem, česnekem nebo zázvorem. Příznaky zhruba po osmi dnech odezní. Pokud máme zvýšenou teplotu, zrychlený tep, potíme se, je třeba poradit se s lékařem.

Mnoho lidí se z virózy léčí doma samo. Pacientů, kteří jdou se zánětem dýchacích cest nebo s chřipkou k lékaři, bylo loni u České průmyslové zdravotní pojišťovny téměř 360 tisíc. Náklady na jejich léčbu si za poslední tři roky vyžádaly téměř 1,6 miliardy korun z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Rok Počet pojištěnců ČPZP s nachlazením nebo chřipkou Náklady na léčbu v Kč  
2016 341 642 497 770 994
2017 348 271 518 796 561
2018 358 781 562 247 922

Podle lékařských výzkumů způsobuje chřipku a rýmu více než 200 virů. Stále se však objevují nové druhy a známé druhy mutují. Chránit se před viry můžeme vhodným oblečením, sportováním a pitím dostatečného množství vody. Pro posílení imunity je velmi důležitá vyvážená a pravidelná strava bohatá na vitaminy, minerály a flavonoidy. Jíst bychom měli oranžové a červené plody ovoce a zeleniny, které zajišťují tělu dostatečný přísun antioxidantů a karotenoidů a vitamínu A a zabraňují tak rozvoji různých onemocnění. Vhodné jsou ořechy, klíčky a rostlinný olej, neboť obsahují antioxidanty, které pomáhají v boji s infekcí.

Nejsilnějším protivníkem nachlazení je ovšem pohybová aktivita, která má mnoho výhod. Pohyb, čerstvý vzduch a cvičení posílí tělo, sníží jeho náchylnost k nemocem a navíc zlepšuje náladu.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna má v nabídce řadu preventivních programů k posilování imunitního systému. „Například jde o vydávání oblíbených vitaminů pro děti od 3 do 15 let na pobočkách zdarma, nebo příspěvek 200 Kč na vitaminy pro klienty nad 65 let, kteří jsou nejvíce ohroženi nemocemi,“ popisuje mluvčí Mazurová. Všichni klienti ve věku nad 65 let mají možnost se nechat se naočkovat proti chřipce zdarma. Ostatní klienti mohou využít příspěvek na očkování z preventivních programů. Ten u dospělých pojištěnců ČPZP činí 1000 Kč, u dětí až 1500 Kč.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna  registruje více než 1,2 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní programy plné výhod, slev a bonusů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient