Mikulášská nadílka splní přání dětí z válečné zóny

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny, který započal v roce 2014, navzdory minským dohodám stále trvá. Každým dnem se střílí ostrými a počet obětí narůstá. Válka ovlivňuje každodenní život rodin a dětí, které žijí v bezprostřední blízkosti frontové linie a nemají kam jít. Nezbývá jim ale nic jiného, než v nebezpečných podmínkách zůstat.

Charitní Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce do těchto oblastí od začátku nepokojů pravidelně přepravuje hygienické a potravinové balíky pomoci. Nápad uspořádat Mikulášskou nadílku a udělat tak radost dětem, které nemají takové štěstí jako my a vyrůstají v prostředí války, přišel v roce 2017. „Rozhodli jsme se Mikulášskou nadílku zorganizovat znovu i v roce 2019, protože předchozí dva ročníky byly velmi úspěšné a přinesly do tak nehostinného prostředí hodně dětské radosti,“ vysvětluje za Diecézní charitu ostravsko-opavskou vedoucí Střediska, Veronika Mechová.

V loňském roce se díky štědrosti českých dárců podařilo získat přes 150 tisíc korun a obdarovat všech 80 dětí z databáze, které byly uveřejněny na webových stránkách Střediska. „Krásných 43 dárečků jsme vezli již hotových a zabalených z Česka, zbytek jsme díky vybraným prostředkům mohli pořídit v Kyjevě,“ popisuje Mechová loňskou nadílku pro děti ze Slovjansku, Luhanske, Vozdvyženky a Svitlodarsku

Novinkou letošní nadílky je spolupráce s ukrajinskou Charitou Mariupol, která sídlí v blízkosti frontové linie a působí v jižní části bojových zón. „Možnost podílet se na projektu Mikulášská nadílka pro děti v bojových zónách jsme velmi uvítali. Díky našemu téměř každodennímu pohybu v bojových zónách máme dobrý přehled o dětech, které zde žijí, a není tedy problém zjistit jejich přání. S Diecézní charitou ostravsko-opavskou budeme spolupracovat také v distribuci a předávání balíčků,“ zmínil otec Rostislav Sprinyuk, ředitel Charity Mariupol.

Letos bude možné obdarovat minimálně 50 dětí z míst Doněcké oblasti, která leží v bezprostřední blízkosti bojové linie. Dárci se mohou do Mikulášské nadílky zapojit pořízením konkrétního dárku (do 10. 12. 2019) nebo finančním příspěvkem (do 15. 12. 2019). Seznam všech dětí a jejich přání naleznou zájemci na webových stránkách adoptujsi.cz.

Mikulášská nadílka poputuje na Ukrajinu 14. 12. 2019 a bude předána dětem ve městech Pervomajske, Pokrovsk, Selydove, Mariupol, Mikolajivka a okolí na svátek sv. Mikuláše, který se na Ukrajině slaví 19. prosince.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient