Zdravotní klauni pomáhají a baví, nyní už i virtuálně

Letní prázdniny toužebně očekávaly desetitisíce školáků. Dočkali se všichni, ale ne všichni si je nyní užívají. Nemoci a úrazy totiž prázdniny nemají a stovky dětí tak tráví letní dny v nemocnici. Pro všechny smutné, bolavé a vystrašené děti jsou tu Zdravotní klauni a jejich pestrá paleta programů.

Dětské klauniády v nemocnicích jsou zpět

Po dlouhých měsících státní karantény je už většina nemocnic opět plná humoru Zdravotních klaunů. Jejich návštěvy probíhají za přísných hygienických podmínek a s přihlédnutím k pravidlům jednotlivých zařízení. Přesto se všichni radují, že mají své Zdravotní klauny zase zpátky – děti, rodiče i zdravotnický personál, který klauni náležitě hýčkají dobrou náladou. „Jsme rádi, že se zase vše vrací do běžných kolejí a klauni mohou navštěvovat naše pacienty. Díky této podpoře se dětem, ale i seniorům lépe zvládá pobyt v nemocnici i samotná nemoc,“ uvádí PhDr. Regina Rothová z oddělení PR a marketingu VFN Praha.

Cirkus Paciento pro dlouhodobě nemocné děti

Cirkus Paciento je oblíbený týdenní program pro dlouhodobě nemocné děti. Letošní cirkusová sezona je s ohledem na pandemii kratší, přesto se uskuteční všech osm plánovaných akcí. V létě se klaunské šapitó otevře hned na třech místech. V Dětské léčebně Křetín, ve FN Motol v Praze a také v Novém Jičíně. Novojičínský Cirkus se uskuteční ve spolupráci s Mobilním hospicem Strom života a zúčastní se ho děti, které ztratily rodiče.

Virtuální klaunská návštěva pro každé nemocné dítě

Důkazem toho, že poslední měsíce nebyly jen „černé“, jsou Virtuální klauniády pro děti. Program, který vznikl v době karantény, tedy v době, kdy klauni nemohli roznášet radost osobně. Jakékoliv hospitalizované, či dlouhodobě nemocné dítě v domácí péči si tak může užít klaunskou návštěvu. Kdykoliv a odkudkoliv. Postačí k tomu mobilní zařízení, připojení k internetu a zábava tváří v tvář Zdravotnímu klaunovi může začít. Bezplatnou klauniádu mohou rodiče objednat na webových stránkách organizace. www.zdravotniklaun.cz/virtualni-klauniady.

Klaunské pohádky do ouška

Smát se a radovat potřebuje každý. Z toho důvodu Zdravotní klauni spustili zábavný videokanál Smích on-line, kde široké veřejnosti servírují porce klaunského humoru. Zejména děti – zdravé i nemocné – ocení pravidelné nedělní pohádky, jejichž autory i interprety jsou právě klauni.

Čekání na operace se neobejdou bez legrace

Ani operační plán se nemůže řídit volnými dny školáků. Bez přestávky proto běží i program Na operační sál!, v rámci kterého klauni doprovází děti předoperačním procesem. Zákroky pak probíhají beze strachu a pláče, což oceňují nejen rodiče, ale i zdravotníci. Těm přijde vhod i přítomnost Zdravotních klaunů na úrazové ambulanci brněnské fakultní nemocnice. Dusnou atmosféru plnou obav tam klauni pravidelně rozhánějí každé čtvrteční odpoledne.

Kateřina Procházková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient