Zatočte s prokrastinací aneb Neflákat se a makat!

Foto: Engin Akyurt, Pixabay

Prokrastinace je téma, které se v dnešní společnosti omílá čím dál tím více. S příchodem moderních technologií k ní sklouzáváme stále častěji a otázka zní: je to dobře? V našem uspěchaném světě se nemůžeme divit. 

Co to slovo vlastně znamená? 

Prokrastinaci můžeme v podstatě definovat jako provozování zbytečné činnosti, která bývá často časově náročná. Nejčastěji pak v době, kdy bychom chtěli nebo potřebovali pracovat, případně udělat cokoli důležitého. Češi na to mají pěkné slovo: flákat se. Slovo flákat je pravděpodobně odvozeno od německého slova flackern = poletovat, kmitat se. Prostě místo toho, abyste dotáhli to, co je třeba, raději poletujete jen tak kolem, lelkujete a vyhýbáte se splnění svých povinností co to jde. Prokrastinujete.

Někdy však prokrastinujeme i v době, kdy nemáme na práci nic jiného. Ať už jde o večer strávený u televize, nebo o cestu v autobuse. 

Otázkou tedy je spíš: Jak se prokrastinace zbavit?  

Pro to abychom se zbavili jakéhokoli zlozvyku je dobré, abychom učinili pomalou a postupnou změnu. Začít musíme především ve změně myšlení. Pokud hledáte neustále a zoufale způsob, jak se zbavit prokrastinace, hledáte špatně. Potřeba je totiž hledat způsob, jak využívat lépe svůj čas. Pokud se začnete sami sebe ptát touto otázkou, přestanete myslet o procesu změny myšlení pozitivně. 

Podstatné je také uvědomění, kdy a jak prokrastinujete. Pokud například sklouzáváte k prohlížení videí a sociálních sítích, zkuste zapřemýšlet nad tím, jestli tyto sítě používáte k čemukoli jinému než k prokrastinaci. Pokud totiž ne, je nejspíš na místě tyto aplikace odinstalovat ze svého telefonu. Pokud ano, existují i jiné možnosti, jak používání těchto médií omezit. Stačí si například vypnout u konkrétních aplikací notifikace, nebo je skrýt na ploše. 

Zdroj: Wikipedie

Co tedy dělat? 

V zásadě máme všichni dvě možnosti. První možností je najít činnosti, které jsou užitečnější než ty, kterými ztrácíte čas. Například místo poslouchání písniček v hromadné dopravě můžete číst (či poslouchat) knihy. Druhou možností je kombinovat činnosti s těmi užitečnými. Kdy jste si naposledy vzali nějakou manuální práci k televizi? 

Pokud se tedy zamyslíte nad těmito otázkami a budete aktivně hledat jiné činnosti, které pro vás budou prospěšné, můžete se prokrastinace pomalu začít zbavovat. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient