Yellow Ribbon Run chce pomoci bývalým vězňům

Běhu Yellow Ribbon Run 2019 se zúčastnilo na 600 běžců. K již 4. ročníku akce se nově připojila řada známých osobností.

V úterý 25. června se na Výstavišti Praha sešli zástupci státní správy, soudů, kanceláře ombudsmana, nevládních neziskových organizací a církví, lidé ve výkonu trestu i s trestní minulostí, ředitelé a manažeři firem, veřejnost a řada známých osobností, aby podpořili integraci lidí s trestní minulostí zpět do společnosti v rámci běhu Yellow Ribbon Run 2019. Mezi nimi běžel badmintonista Petr Koukal, paralympionik Jiří Ježek nebo „zprávařka a misska“ Monika Leová.

Akci zahájil koncert vězeňské kapely Wsedě. Za bicí v ní usedl herec a scénárista Petr Čtvrtníček, který aktivně podporuje myšlenku běhu pod hashtagem #UtecPredsudkum a kapelu Wsedě mottem „basa tvrdí muziku“. V čele s Čtvrtníčkem se k tématu připojili také další umělci. S kapelou Wsedě si např. v rámci zkoušek před akcí samotnou zahrál a zazpíval hudebník David Koller.

Letošní štafetový závod běžel dvojnásobný počet běžců než v minulém ročníku, z toho 50 odsouzených a 30 lidí po výkonu trestu. Každý účastník závodu uběhl pět kilometrů a předal štafetový kolík dalšímu ze závodníků na znamení podpory a týmové spolupráce.

Záštitu nad letošním ročníkem Běhu se žlutou stužkou opět převzalo Ministerstvo spravedlnosti ČR.

„Tento projekt spojuje zdánlivě neslučitelné. Běhu se zúčastnila pestrá skladba lidí: odsouzení i bývalí odsouzení, zaměstnanci justičních složek a Ministerstva spravedlnosti, zástupci neziskových organizaci a řady dalších společností. A mám radost, že rok od roku se do akce zapojuje více lidí. Pomáhá to zvyšovat povědomí veřejnosti o problematice vězeňství,“ uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Do Běhu se žlutou stužkou je v tomto roce zapojeno na 50 firem a organizací, které podporují nejen běh samotný, ale často také zaměstnávají osoby s trestní minulostí.Cílem projektu je vytvářet pracovní příležitosti pro osoby po výkonu trestu, propojovat je s komunitou, a tím přispívat k prevenci kriminality, snížení míry recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti.

„Naším cílem je vyhledávat potenciál v každém zájemci o zaměstnání a jen stěží si lze představit složitější cílovou skupinu, na které bychom demonstrovali svou odbornost a zároveň měli možnost prokázat, že jsme zodpovědnou firmou,“ říká Lukáš Salivar ze společnosti DP WORK.

Projekt Yellow Ribbon Run spoluorganizuje Vězeňská služba ČR, nezisková organizace RUBIKON Centrum, Probační a mediační služba a RunCzech. Yellow Ribbon Run a jeho běžci jsou co do počtu největší charitativní skupinou v rámci třídenního závodu O2 Pražská štafeta, který společnost RunCzech pořádá. Její součástí je speciální kategorie Diplomatic Cup, kde v tričku Yellow Ribbon Run reprezentuje téma tohoto běhu také ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček s manželkou.

Organizátoři jsou přesvědčeni, že akce bude nabývat na významu i v budoucnu. „Máme velikou radost, že počet běžců YRR 2019 dosáhl čísla 600. Rádi bychom, aby se jejich počty ve všech zúčastněných skupinách takto zvyšovali každoročně,“ říká Dagmar Doubravová, ředitelka RUBIKON Centra, a doplňuje: „Letošní ročník je speciální nejen množstvím zapojených běžců, ale také podporou veřejně známých osobností i politiků. Věříme, že díky tomu bude mít Yellow Ribbon Run reálný dopad na českou společnost a zvýší povědomí o problematice zaměstnávání osob po výkonu trestu.

1 názor na “Yellow Ribbon Run chce pomoci bývalým vězňům”

  1. Dobrý den chtěla jsem Vás požádat jestli by bylo možné zveřejnit nový termín akce YELLOW RIBBON RUN. Z důvodu koronaviru se plánovaná akce přesunula .
    Jubilejnímu 5. ročníku Yellow Ribbon Run, běhu na podporu lidí s trestní minulostí, hrozilo odložení termínu do příštího roku. Termín běhu je nově stanoven na čtvrtek 8. 10. 2020 v Aktivním lesoparku Řepy. Městská část Praha 17 Řepy nabídla akci partnerství. Realizaci závodu nově zajistí sportovec a filantrop Tomáš Slavata, kterého s touto městskou částí spojují aktivity jeho organizace Atletika Řepy. Akci podpoří také její ambasador Petr Čtvrtníček s vězeňskou kapelou Wsedě z Kuřimi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient