Vytrvalostní závod prověří legendární mopedy Babeta

Plných dvanáct hodin na mopedu stráví nadšenci v polovině září na motokárové dráze Pánov u Hodonína. Jde již o druhý ročník, který pořádají moravští veteránisté.

“Závod se bude konat na dráze, kde se jezdí i 24hodinové závody motokár, takže zázemí je pro tyto účely připravené. Cílem tohoto závodu je připravit co možná nejspolehlivější moped a ujet na něm v týmu 2-7 jezdců, kteří se budou střídat dle svého uvážení, za 12 hodin co možná nejvíc kilometrů (kol) s minimem, nebo nejlépe žádnými poruchami,” říká David Hlavatý z pořádajícího spolku Veteráni Morava.

Inspirací tohoto nevídaného závodu dnes už veteránských mopedů Babeta byl 24hodinový test z roku 1988, kdy si 3 automobiloví novináři vypůjčili 3 Babety z fabriky v Kolárově a na okruhu Hungaroring v Maďarsku vyrazili na největší test těchto v té době nejmenších motorových vozidel. Najeli za 24 hodin na jedné Babetě neuvěřitelných 1030 km s průměrnou rychlostí 43 km / hod a průměrnou spotřebou 1,37 l/ 100 km.

“Když jsme se o tomto testu dozvěděli v loňském roce, tak jsme si řekli, proč to nevyzkoušet i dnes, kdy nejmladší Babeta má 21 let a pořád jich v České republice, na Slovensku, v Maďarsku nebo Polsku jezdí spousta. Pronajali jsme si Polygon Tatry v Kopřivnici a uspořádali pro start 12hodinovku, na kterou přijelo 15 týmů. Vítěz v kategorii speciál ujel celkem 657 km s průměrnou rychlostí skoro 56 km/hod bez jediné opravy,” dodává Hlavatý.

Letos se tedy nadšenci do historických přibližovadel pustili s větší akcí, která bude mít naprosto jinou úroveň a nebude to jenom kroužení na polygonu, ale opravdový závod se 14 zatáčkami na 650 m dlouhé trati, to celé doprovázené zábavou pro děti i dospělé a rockovým festivalem místních kapel. A bude to šhow i pro motorkáře, některé mopedy jsou upravené až na 13 tisíc otáček za minutu. Organizátoři počítají s mezinárodní účastí, už dnes jsou přihlášené týmy ze Slovenska a Maďarska. Přihlášky se mohou podávat stále, a to na stránkách www.zavodymopedu.cz.

Za klub Veteráni Morava David Hlavatý o tomto závodě řekl, že je to jedinečná příležitost stát se na 12 hodin opravdovým závodníkem skoro jako v Le Mans na stroji, který sloužil našim babičkám a dědečkům jako dopravní prostředek do obchodu nebo na pole. Závodit můžou všichni, ale vítěz je každý, kdo přijede do cíle. Pojďte si zazávodit a čichnout si k legendám. Více informací najdete také na FB akce: https://www.facebook.com/zavodbabett/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient