Výtěžek z jarmarku poputuje na podporu indiánského kmene Yanomami ve Venezuele

Světový den modliteb za misie, v ČR známý pod názvem Misijní neděle, připadne letos na neděli 20. října. V tento den se proto rozhodli věřící ze slezského Hlučína připojit netradiční akcí – uspořádají první misijní jarmark. A jeho výtěžek putuje až do daleké Amazonie.

“Třetí říjnová neděle patří tradičně misiím, proto ani letošní rok nebude výjimkou. 20. října v hlučínském Zámeckém klubu proběhne první misijní jarmark. Výtěžek poputuje na podporu kmene Yanomami ve Venezuele,” informovala Lepší noviny studentka a novinářka Lýdie Hájovská. Příjemcem bude selesiánská misie v osadě Movaca, kde momentálně působí hlučínská rodačka, selesiánská sestra Jarka Chorovská (na snímku).

„Návštěvníci si mohou na akci zakoupit rukodělné výrobky, jako jsou třeba náušnice, domácí pečené čaje, či marmelády. Další věci k prodeji ještě připravujeme,“ vysvětluje Marie Kalmanová, jedna z organizátorek misijního jarmarku. Říjnové dopoledne v Zámeckém klubu bude také místem setkání, kde si návštěvníci mohou při dobrém koláči a kávě popovídat s dalšími účastníky. Na místě mohou návštěvníci přispět také do sbírky volně prodejných léků proti bolesti, jako je ibalgin, paralen a další analgetika, která ve Venezuele nejsou nyní k dostání.

Část Amazonie, kde žijí Janomamité (Yanomami), je pohraniční oblastí Venezuely ležící u hranice s Brazílií a Kolumbií. Jde o složitou oblast, kde vládnou vojáci, kvete obchod s drogami a těžba zlata. Sami členové domorodého kmene a kultury Yanomami žijí podle prastarých pravidel. Pevně věří hodně v mýty, klíčovou roli hraje šaman. Jsou to animisté, kteří věří na duchy – hekurá. Používají prášek zvaný jopo (epená), což je halucinogen – směs kůry a rostlin – který si to foukají do nosu a ten jim pomáhá spojit se s duchy. Jméno “Yanomamo” znamená člověk.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient