Vydělávat na zlatě nemusí pouze movití investoři

Přilepšit si může každý, kdo je chopen pracovat, nicméně není kvůli tomu potřeba hledat si brigádu ani druhou práci. Jsou zde i jiné možnosti, mimo jiné spojené se světem investic. Nejde o jen o zábavu o zbohatlíky, ale takto si může přilepšit víceméně každý, kdo již dosáhl osmnáctého roku života.

Výběr komodit, jež můžete nakoupit, je skutečně bohatý, nicméně pokud se má jednat o vaši první zkušenost, bude lepší, když si zvolíte zlato. Na rozdíl od jiných možností se na něm špatně prodělává, a navíc jeho pozice na světových trzích je poměrně jednoduše pochopitelná.

Využívá se v celé řadě oborů

Zlato každý zná jako vizuálně přitažlivý kov, z něhož se vyrábějí různé ozdoby. Existují však i jiné způsoby využití, třeba v elektroprůmyslu. Žlutý kov je mimo jiné zajímavý tím, jak skvěle vodí elektrickou energii. Dokonce tak dobře, že za něj není ve stejné cenové hladině adekvátní náhrada. Ano, vzácný kov nakonec vyjde levněji než použití technicky složitějšího řešení.

Díky velkému zájmu si zlato udržuje víceméně konstantní hodnotu, což mimo jiné znamená, že se jeho nákup vyplatí hlavně lidem, co neradi příliš riskují. Když si pořídíte kupříkladu firemní akcie, nikdy nemáte jistotu, že daná společnost během pár měsíců nezkrachuje.

Ovšem vzhledem k neustávající poptávce bude cena zlata v dlouhodobém horizontu prakticky stejná. Existují zde samozřejmě i výkyvy, jinak by nebyl důvod investiční zlato vůbec kupovat.

Nakupujte a prodávejte s rozvahou

Kdyby se hodnota zlata pohybovala neustále na stejných číslech, nejednalo by se pro investory o vhodnou komoditu. Naštěstí se tomu tak neděje, alespoň ne pořád.

Nízkou hodnotu má zlato hlavně během ekonomické konjuktury, kdy se na relevantních světových burzách nic zásadního neděje. Zrovna v těchto chvílích alespoň drobní investoři nakupují.

Pak už jen stačí sedět a vyčkávat na příhodnou dobu pro prodej. A ta rozhodně dříve nebo později přijde. Většinou je o zlato obrovský zájem v dobách ekonomické krize, kdy se ekonomice příliš nedaří. Tyto časy jsou přímo předurčeny pro prodej. Vydělat si tak můžete docela slušné peníze. Hodně záleží na tom, kolik jste toho nakoupili a v jaké kvalitě.

Pro někoho může být problém v nutnosti čekat na takové období někdy i docela dlouho. Krize totiž nechodí v pravidelných intervalech jako pošťák, ale občas si dává pořádně na čas. Obvykle však nemusíte čekat dlouhá léta na velké propady na burzách. Často vám pomohou i drobnější zaškobrtnutí, která rovněž mohou cenu zlata vynést docela vysoko.

Takovým zaškobrtnutím je myšlena každá událost, jež dokáže významnějším způsobem zasáhnout negativně do těžby. Často jde o různé řádění přírodních živlů typu hurikán, zemětřesení či povodně. Někdy nemusí jít ani o nic tak dramatického. Stačí, když zkrachuje ta správná těžařská společnost. Jelikož se tyto události běžně neobjevují ve zprávách, je dobré denně sledovat burzu a během případných výkyvů ihned reagovat.

Tuzemský výrobce zlatých mincí neexistuje

 Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

Proto je v České republice na trhu poměrně úzká nabídka zlatých slitků převážně švýcarských rafinérií. O to pestřejší je škála cen, za které můžete identické slitky koupit u různých prodejců. Rozpětí cenových nabídek nejlevnějšího a nejdražšího prodejce přesahuje i 10 procent! Češi tak platí při nákupu zlatých slitků víc než Němci nebo Rakušané. Nákup investičního zlata se jim může zbytečně prodražit.

Existují pro tak extrémní cenové rozdíly racionální důvody? „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Sledovat cenu zlata na komoditní burze proto nestačí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient