Vraťte kelímky na Colours of Ostrava a pomůžete tak Lince bezpečí

Když se na hudebním festivalu Colours of Ostrava poprvé objevily vratné kelímky na pivo NickNack, doslova se po nich zaprášilo a návštěvníci je považovali za cenné suvenýry. Dokonce je někteří mezi sebou dražili. I další roky si lidé pochvalovali speciální edice s potiskem. Letos si však festival kelímky od jihomoravské firmy pronajímá a a tak si možná někteří lidé rozmyslí, zda si je odvezou domu či ne. Pokud je totiž odevzdají, pomohou tak dobré věci.

Vratný kelímek s klipem na zavěšení mohou návštěvníci donést kdykoli během čtyř dnů konání festivalu do výrazně označeného stanu Linky bezpečí. Ten bude umístěn hned vedle hlavního stanu vratných kelímků. Každý darovaný kelímek znamená 20 korun na podporu činnosti Linky bezpečí.   

Linka bezpečí se v těchto dnech prezentuje kampaní, kde upozorňuje na nepříliš dobré financování. Hlavní motto kampaně podotýká, že denně se na linku dovolá 500 dětí s problémy, bohužel dvojnásobek se dovolat nemůže, na telefonu není dostatek kvalifikovaných lidí, kteří by jim mohli pomoci. Organizace na ně nemá peníze.

Linka bezpečí je největší a nejdéle fungující celostátní krizová linka pro děti a mladistvé do 26 let. Volajícím z celé České republiky je dostupná zdarma, její nepřetržitý provoz zajišťuje na sto odborníků. Jen v loňském roce Linka bezpečí přijala 167 264 volajících. 

Typickým volajícím na Linku bezpečí je teenager (dívka či chlapec) ve věku 13 až 15 let. Dnešní děti zvládají hůř stresové a méně závažné situace, jsou více podrážděné, zranitelné. Dnes a denně tak odborníci Linky bezpečí pomáhají po telefonu dětem a mladistvým s trápením kvůli problémům v rodině (např. rozvodu rodičů), vztahům ve škole a s vrstevníky (28 %), osobním problémům a psychickým potížím (29 %) a dotazům ohledně sexuálního zrání (18 %). Výjimkou nejsou ani případy týrání a myšlenky na sebevraždu. S příchodem mobilních telefonů a nových technologií vzrostl navíc trend v oblasti šikany a kyberšikany (11 %). Fenoménem posledních let je pak sebepoškozování. 

Linka bezpečí funguje v ČR již 25 let, a jakožto nestátní nezisková organizace je ve své činnosti podporována Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR a Ministerstvem vnitra ČR. V roce 2018 činila jejich podpora zhruba 60 % rozpočtu Linky bezpečí. Dalších 40 % si organizace na svůj provoz musí sehnat sama. Zhruba patnáct procent zajišťuje Nadace O2 a ČSOB, zbytek rozpočtu závisí na individuálních dárcích z celé ČR. 

„Za stávající podporu všem moc děkujeme, ale bohužel se ukazuje, že to nestačí. Volajících je mnohem víc, než jsme schopni z kapacitních důvodů odbavit. Nedovolatelnost na Linku bezpečí je alarmující!“ upozorňuje ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková.

Zdroj: https://facebook.com/nicknack.cz/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient