Každým rokem platíme za odběr elektřiny a vody poměrně vysoké částky. Na těchto položkách se přitom dají ušetřit zajímavé peníze. V tomhle článku si naťukneme základní tipy, jak na to.
Sprchování je úspornější, nežli koupel
Napuštěním vany vyčerpáme poměrně veliký obsah vody. Sprchováním dokážeme ušetřit až dvě třetiny téhle vody. Záleží ale také na stylu sprchování. Aby tenhle fakt platil, musíme se sprchovat rychle a efektivně. V případě zbytečného protahování sprchy může být spotřeba vody totožná s koupelí. Nemusíme sprchu zanedbat, stačí ji zbytečně neprotahovat, což se často stává.
Úsporné zářivky
Úsporné zářivky mají sice vyšší pořizovací cenu, v dlouhodobém hledisku nám ale mohou ušetřit spoustu výdajů za elektřinu. Zejména u starých domů, kde jsou instalovány velmi neúsporné žárovky, se tato změna velice projeví. Před takovou změnou si prvně zkuste alespoň orientačně propočítat, zda se vám taková výměna vyplatí. Existují také světla s čidlem reagující na přítomnost člověka. Taková světla se samy zhasínají, když nejsou potřeba, a tím dokážou šetřit spotřebu elektrické energie.
Přírodní zdroje
V dnešní době existuje spousta způsobů, jak využívat přírodní zdroje k výrobě elektřiny. Může jít například o solární panely na střeše, domácí větrnou elektrárnu, nebo o sluncem ohřívanou vodu. Pro tenhle krok je nutná počáteční investice, která se často pohybuje v řádech tisíců až desetitisíců. V následujících letech se vám investice vrátí, a pak už budete z instalované technologie pouze těžit. Zde je potřeba instalaci pořádně promyslet a propočítat si možnou návratnost. Ceny těchto instalací jsou již poměrně příznivé a existuje spousta kalkulací, hotových řešení a návodů.
Zateplení domu
Další velmi účinnou možností jak dlouhodobě šetřit spotřebu elektřiny je vhodné zateplení domu. Zateplením domu mnohonásobně zabráníme ztrácení tepla v chladných dnech, a tím spotřebu elektřiny pro vytápění. Přitom nemusí jít o žádnou velikou rekonstrukci. Někdy postačí například jen vyměnit okna, nebo lépe utěsnit dveře.