Na přelomu roků či o dovolené je dost času na relax. Poznejte taje magnetismu. Vyzkoušejte si pár magnetických pokusů a nápadů. Zabavte svá dítka během dlouhých pod/zimních večerů. Čtěte dál.
Silné magnety se dají použít pro všelicos. Jejich využití na pokusy je výborné pro poznávání magnetismu. Co s nimi vyzkoušet?
1) Magnetický pokus: magnet a mince
Kromě zábavného pokusu můžete silný feritový magnet – kvádr + pár pěkných mincí použít i jako dárkový balíček pro přátele. Ať se také zabaví. Jak postupovat? Postavte ferit na stůl a stavte na něj mince. Vedle sebe, do několika pater. Kolik jich na sebe postavíte?
Až si vyhrajete, vezměte magnet do ruky nebo jej přicvakněte nahoru na kovovou zárubeň dveří. A mince naopak na magnet věšte. Kolik se jich na magnetu udrží? Jen pozor na prsty, silné magnety určitě nepatří do rukou malých dětí.
2) Magnetické autíčko z kotoučů a baterie
Když k tužkové baterii přicvaknete na oba její póly dva kruhové neodymové magnety a položíte ji pak na ALU fólii či alobal, co se stane? Bude z ní malinký elektromotor a po fólii začne jezdit. Vyzkoušejte.
3) Flux detektor pro zobrazení magnetického pole
Speciální senzorová fólie Flux detektor zobrazuje magnetické pole. Hodí se na magnetické pokusy, pro demonstraci magnetismu v hodinách fyziky i ke správnému umístění magnetů do magnetických držáků. Jak funguje? Přiložte fólii na magnet. Zobrazí se na ní siločáry. Jak je to možné? Fólie obsahuje mikroskopické částečky železa. Probíhá-li magnetické pole k senzorové fólii kolmo, ztmavne. Pokud magnetické pole probíhá rovnoběžně, zesvětlá. K mání ve více rozměrech.
4) Malování pomocí magnetů
Víte, že se dá magnety i malovat? Do této aktivity můžete zapojit i děti, ale při práci s magnety na ně dohlížejte. K tvorbě jsou potřeba tři centimetrové magnetické kostky, ale dají se použít i kotouče, dále kus kartonu, čtvrtka, akrylové barvy, kancelářská sponka.
Postup je jednoduchý. Na čtvrtku nakapejte pár „hromádek“ různých barev. Položte ji na karton. Pod karton umístěte magnety a na čtvrtku položte sponku. Pohybujte pomocí magnetů sponkou a přejíždějte přes kapky barvy. Budou se hezky mísit. Třeba z vás bude umělec! Celý postup najdete na magnetickém blogu Magnetik.cz.
5) Magnetická stěna z barvy
Magnetická barva MagnetPaint se dá natřít i na běžnou stěnu. Můžete si tak vytvořit magnetickou tabuli. Je dobré na stěnu nanést alespoň 3 nátěry. Čím více nátěrů, tím budou na stěně magnety držet lépe. Jak barva funguje? Obsahuje malé částečky železa. Její výhodou je, že ji můžete přetřít i běžnou malířskou barvou.
K nástěnce se pak dají přicvaknout recepty, návody, fotografie, pohlednice, grafy, sběratelské karty. Když magnetický nátěr přetřete tabulovou barvou, lze nástěnku i popisovat. Magnetická barva na magnetickou nástěnku je k dispozici v různých baleních, na e-shopu Unimagnet.cz seženete i váleček na natření barvy.
Příjemnou zábavu a bádání!