První ocelový most vyrobený 3D tiskem postavili v Amsterodamu

V nizozemském Amsterdamu byl otevřen vůbec první ocelový most vyrobený 3D tiskem. Vytvořily ho robotické paže, které pomocí svařovacích hořáků vrstvu po vrstvě nanášely strukturu mostu, a je vyroben ze 4500 kilogramů nerezové oceli.

Dvanáct metrů dlouhý most MX3D byl postaven čtyřmi komerčně dostupnými průmyslovými roboty a jeho tisk trval šest měsíců. Konstrukce byla minulý týden převezena na své místo přes kanál Oudezijds Achterburgwal v centru Amsterdamu a nyní je otevřena pro chodce a cyklisty.

Více než desítka senzorů, které byly na most připevněny po dokončení tisku, bude sledovat napětí, pohyb, vibrace a teplotu na konstrukci v závislosti na tom, jak po ní procházejí lidé a jak se mění počasí. Tyto údaje budou zaneseny do digitálního modelu mostu.

Inženýři budou tento model používat ke studiu vlastností jedinečného materiálu a budou využívat strojové učení k odhalení jakýchkoli trendů v datech, které by mohly naznačovat nutnost údržby nebo úprav. Doufají také, že pomůže projektantům pochopit, jak by se 3D tištěná ocel mohla používat pro větší a složitější stavební projekty.

Senzory přenáší informace do počítačového modelu mostu inženýrům a dodávají jim tak cenná data ze “smart mostu”.

Mark Girolami z Cambridgeské univerzity, který na digitálním modelu pracuje s týmem z Institutu Alana Turinga v Londýně, říká, že vyšetřování poruch mostů často odhalí zhoršení stavu, které bylo přehlédnuto. Podle něj by neustálá zpětná vazba dat mohla těmto poruchám zabránit tím, že by poskytla včasné varování.

Girolami říká, že první náznaky pevnosti oceli vytištěné 3D tiskem jsou pozitivní. “Jednou z věcí, které jsme zjistili, je, že pevnostní charakteristiky závisí na orientaci tisku. V jistém smyslu nás však překvapilo, že základní pevnost byla taková, jakou bychom očekávali u oceli vyválcované, a v některých směrech se dokonce zvýšila.”

Zdroj

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient