Proč stojí Moravskoslezský kraj za návštěvu?

Bílá Opava. Foto: Pixabay

Moravskoslezský kraj se nachází na severovýchodě České republiky. Sousedí jak s Polskem, tak Slovenskem Svým návštěvníkům nabízí mnoho zajímavých a jedinečných míst a určitě stojí za návštěvu. Ukážeme vám pár důvodů, proč…

Hory zleva, hory zprava

Kraj je obklopen z obou stran, z východu i západu, dvěma pohořími – Beskydami a Jeseníky. Mezi turisticky atraktivní vrcholy Beskyd patří určitě Lysá Hora, kterou můžete zdolat hned několika cestami, dokonce i na kole a při vhodném výběru trasy i s malými dětmi. Přímo naproti se tyčí Smrk, který nabízí již trochu obtížnější terén. Na vrcholku Smrku se nachází památník Jana Palacha a Johna Lennona (v dobách komunistické diktatury je tam založili beskydští disidenti).

Praděd. Foto: Pixabay

V Beskydech za zmínku stojí i Radhošť, v jehož blízkosti se nachází socha pohanského boha Radegasta nebo jedno z řady stezek korunami stromů v okolí – Valaška.

Jeseníky taktéž nabízí mnoho turistických cílů. Praděd je nejvyšší horou Jeseníků a celé Moravy. Na vrcholku se nachází 146 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, která poskytuje nádherný výhled na Beskydy a Jeseníky, Vysoké Tatry, Malou Fatru a Nízké Alpy v Rakousku. Na vrcholek se můžete dostat např. stezkou Bílá Opava.

Hrady a zámky jak z pohádky

Červenobílý pohádkový zámek Hradec nad Moravicí v minulosti hostil například Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta, Ference Liszta či Josefa Mánese. Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů a rozsáhlý zámecký park s mnoha vyhlídkami.

Hradec nad Moravicí. Foto: Wikipedia – Vlach Pavel

Dalším zámkem je Kunín, který náleží k nejcennějším barokním zámkům celé Moravy a v jehož zahradě se nachází unikátní kuželna. Renesanční zámek Raduň také stojí za návštěvu, u zámku se nachází oranžérie s okrasnou a bylinkovou zahradou a rekonstruovaná zámecká sýpka. Mezi další patří např. zámky Kravaře, Bílovec, Fryštát nebo Bruntál.

V kraji se také nachází několik hradů – např. Štramberk, Hukvaldy, Starý Jičín nebo Sovinec. Na Slezskoostravském hrdě se nachází dobová hradní kovárna a podzemních prostorách pevnosti jsou velká akvária se sladkovodními rybami, expozice Čertí škola, expozice Permoníci a čerti v podzemí Slezskoostravského hradu a Muzeum záhad.  

Zábava přes den i v noci

Pro rodiny s dětmi je jako stvořený areál HeiPark Tošovice, který nabízí bobovou dráhu, tubing, trampolíny, skluzavky, lanové centrum, v létě přírodní koupaliště a v zimě sjezdovky. Lanová centra se nachází také v Trojanovicích (Tarzanie) a na Ostravici (Opičárna).  

V Ostravě se nachází ZOO s více než čtyřmi stovkami druhů zvířat. V Doubravě u Ostravy stojí Dinopark vhodný na výlet s dětmi. Večer zamíříte do legendární ostravské ulice Stodolní.

V kraji se také nachází několik areálů únikových her, např. The Chamber v Ostravě nebo Escape Game v Ostravě, Opavě, Bruntále a Rožnově pod Radhoštěm. Zábavu a adrenalin nabízí i Paintballová centra (Ostrava, Frýdek Místek) nebo Laser arény (Ostrava, Frýdek Místek). Dětem i dospělým zábavu poskytnou i trampolínové parky (Ostrava, Frýdek Místek)

Technotrasa nejen pro fanoušky techniky

Moravskoslezský kraj nabízí mnoho jedinečných technických památek. Shrnuje je projekt Technotrasa, který vede návštěvníky po řadě zajímavých míst kraje tolik spojeného s průmyslem.

Dřevěná karta Technotrasy. Foto: MSKRAJ.cz

Jednou z takových je areál Dolních Vítkovic v Ostravě. Zde se nachází Velký svět techniky obsahující expozice týkající se matematiky, biologie nebo fyziky, Dětský svět, Malý svět techniky U6 zaměřený na strojírenství, nebo vyhlídková věž Bolt Tower.

Dalším areálem je Landek Park, který nabízí prohlídku Hornického muzea přímo v dolech. V Kopřivnici se nachází muzeum Tatra, kde naleznete osobní automobily, nákladní automobily, dodávky, hasičská auta, motory nebo třeba i vlak.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient