Proč nechat očkovat své děti proti COVID-19?

Foto: Envato

Váháte, zda nechat své dítě naočkovat vakcínou proti COVID-19? Každý rodič si jistě uvědomí, že jde o velmi vážné rozhodnutí. Bude pro mé dítě vakcína užitečná? Neuškodí mu? Jaká jsou rizika a jaké naopak výhody? Pojďme se podívat na hlavní důvody, proč byste o očkování měli přestat pochybovat a ihned se na něj své dítě zaregistrovat.

Vakcína chrání nejen dítě, ale i celou rodinu

Vakcína samozřejmě bude chránit vaše dítě před onemocněním Covid-19. Mnohem důležitější efekt, který s sebou přináší, je ale omezení přenosu. Malé děti jsou silnými přenašeči onemocnění COVID-19, pokud nejsou očkované – nemají obvykle zdaleka tak silné projevy onemocnění, jako dospělí, takže se u nich COVID-19 hůře odhalí. Mohou ho ale přenášet na ostatní kolem sebe – kamarády, členy rodiny, a tak dále. Naočkováním dítěte oslabíte pravděpodobnost, že se stane přenašečem a nakazí někoho ve svém okolí.

Očkování omezuje šíření nových variant onemocnění COVID-19

Mimo to očkování také omezuje šíření a tvorbu nových variant onemocnění COVID-19, protože se nemoc hůře šíří a tím pádem je pro ni také složitější, vytvořit novou mutaci. 

Další výhody očkování

Očkování s sebou samozřejmě přináší i další výhody v závislosti na aktuálně platných opatřeních – dítě se například nemusí tak často testovat (třeba při vstupu do dětských koutků a podobně) a obvykle neplatí nutnost karantény ve chvíli, kdy dítě přišlo do styku s nakaženým. 

Jak je to s vedlejšími efekty vakcíny?

Vedlejší efekty po očkování jsou u dětí obdobné, jako u dospělých. Dva dny po očkování se doporučuje klidový režim, může se objevit teplota, únava, chřipková bolest těla. To vše jsou ale běžné reakce těla na vakcínu a tělu neškodí. Pokud dítě dodrží klidový režim, zakrátko se mu zase udělá lépe. Rozhodně to není důvod, proč se očkování vyhýbat. Zdravotní potíže při skutečném onemocnění jsou totiž v mnoha případech mnohem vážnější. 

Všechny u nás dostupné vakcíny pro děti prochází schvalovacím procesem Evropské lékové agentury a jejich přínosy jsou prokazatelně vyšší než případná rizika. Nemusíte se tedy obávat, že byste skrze očkování své dítě vystavili jakémukoli nebezpečí.

Jinými slovy, očkování může být jak pro vás, tak pro vaše děti velmi důležité a určitě byste ho neměli podcenit. Pokud vaše děti ještě vakcínu neobdržely, neváhejte a na očkování ho přihlaste.

Zdroje:

1 názor na “Proč nechat očkovat své děti proti COVID-19?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient