Pes a králík, mohou se kamarádit?

Foto: Envato Cynoclub

Vánoce jsou za dveřmi, děti po vás chtějí ke psu (kterého dostali už loni) ještě domácího králíka? Bojíte se, jak to skončí? Anebo vy sami byste chtěli pořídit svému mazlíkovi společníka, ale máte problém, že už teď se nesnese s jiným psem? Nezoufejte, to, že váš pes nemá rád ostatní psy a doma žádného nechce, neznamená, že to tak bude i s jiným zvířátkem. Například králík dokáže být psovi skvělý kamarád.

Jak je seznámit

Nejprve, psa s novým kamarádem seznamujte přes klec. Každý pes začne s králíkem vycházet po různé době, a tak nesmíte nic uspěchat, ať se pejsek, pár dní jen na králíčka dívá. Králík potřebuje pohyb. Nechejte ho v klidu proběhnout, aby vše poznal a zvykl si na nové prostředí.

Pokud králíček poznal svůj domov, můžete ho pouštět v přítomnosti psa. Mějte ho ale na vodítku. Pejsek musí být v klidové pozici, nejlépe ležet nebo sedět a králíka jen sledovat. Dokud po něm štěká nebo vyvádí, že chce k němu, není vhodné ho pouštět. Pokud je pejsek klidný, chvalte ho a odměňujte pamlsky, aby věděl, že se chová správně.

Králík musí mít možnost si vás i pejska očmuchat. Pokud k vám přihopká, nechte ho. Pokud je pejsek v jeho blízkosti v klidu, je čas ho pustit z vodítka.

Začíná kamarádství

Pes se musí naučit, že králík není jeho hračkou. Nedovolte mu se hned za ním rozběhnout. Musí zůstat v klidu i bez vodítka. Pokud se pejsek s králíčkem v klidu poznávají, máte vyhráno.

Je celkem možné, že králíček si na psa zvykne dřív než na vás. Oba mazlíčci si umí krásně vyhrát. Běhají spolu, navzájem se dráždí nebo se jen očmuchávají, můžou spolu odpočívat, králíček může i chodit do psí misky na vodu, aby ochutnal.

Pokud pořizujete kamaráda k dospělému psovi, je největší šance, že si pes zvykne lépe na mládě.  Sledování dvou různých druhů, jak si spolu hrají, je krásné a kolikrát i vtipné. Pes nemusí mít nutně za kamaráda dalšího psa. Pokud mu pořídíte jakékoliv zvířátko, pejsek si na něj má šanci zvyknout a skamarádit se. Důležité je, nenechávat pejska s novým kamarádem o samotě. Nechtěná nehoda se může stát vždy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient