Odmítačům očkování proti Covid-19 zvoní v Číně hrana, za vakcinaci dostávají poukázky na jídlo a čerstvá vejce

Milionům Číňanů hrozí, že pokud se nenechají očkovat proti Covid-19, budou vyloučeni z univerzit, nemocnic a supermarketů, a to podle směrnic přijatých přibližně 20 místními vládami.

Čína, kde se koronavirus poprvé objevil koncem roku 2019, již podala více než 1,4 miliardy dávek vakcín a do konce roku plánuje plně imunizovat dvě třetiny své populace.

Mnoho Číňanů však o tom není přesvědčeno, ať už proto, že pochybují o účinnosti vakcín, nebo proto, že se domnívají, že to není nutné, protože epidemie je v zemi prakticky vymýcena.

V sousedních zemích se však šíří nakažlivější varianta Delta, a proto se několik měst a regionů snaží své obyvatele donutit k očkování – což by mohlo být předzvěstí celostátních opatření.

V jihozápadní provincii Jün-nan město Chuxiong (510 000 obyvatel) ve středu večer oznámilo, že všichni občané starší 18 let by měli do 23. července obdržet alespoň jednu dávku vakcíny.

Neočkovaní “nebudou vpuštěni na veřejná místa, jako jsou nemocnice, domovy důchodců, školy, knihovny, muzea, věznice nebo veřejná doprava”, varovala radnice.

Po měsíci budou mít na tato místa přístup pouze ti, kteří dostali dvě injekce.

Podle oznámení zveřejněného v pondělí hrozil okres Tianhe ve středním Henanu propuštěním neočkovaných státních zaměstnanců do 20. července.

Tato různá opatření byla na sociálních sítích kritizována.

“Nejdřív nám řekli, že očkování je nepovinné, a teď je povinné,” rozčiloval se jeden z uživatelů na síti Weibo.

“Právě jsem dostal druhou dávku, ale tato politika není oukej,” stěžuje si další uživatel.

V posledních měsících se několik místních samospráv snažilo přesvědčit Číňany, aby se nechali očkovat, a v některých případech nabízely výměnou za injekci poukázky na potraviny nebo čerstvá vejce.

Foto/grafika: Gerd Altman, Pixabay

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient