Metalisté pomáhají onkologickým pacientům, vzdávají se pro ně svých dlouhých vlasů

Stále ještě existují předsudky, že metalisté jsou drsní, agresivní a přinejmenším znepokojiví. Festival Masters of Rock, který se každoročně pořádá ve Vizovicích u Zlína tak může na první pohled vypadat – v areálu jste okamžitě zataženi mezi fanoušky, oblečené v černém, koženém oblečení, s dlouhými vlasy a drsným pohledem. Možná ale budete překvapeni, co se pod touto tvrdou slupkou “mániček” schovává. Již několikátým rokem nás rockoví a metaloví fanoušci přesvědčují, že i když jejich oblíbená barva je černá, srdce mají přece jen ze zlata  – a tak jsou ochotni shodit svoji dlouhou pěstovanou hřívu, aby ji mohli darovat nemocným. A s tím jim pomáhá nadační fond Dlouhovláska.

Nadační fond existuje již od roku 2015 a za tu dobu pomohl velkému množství pacientek jak s onkologickými problémy, tak s alopecií či jinými závažnými nemocemi. Ale protože zájemců o paruku je mnoho a dárců málo, spojila společnost Dlouhovláska své síly s rockerským rádiem Rock MAX a společně během letních měsíců objíždějí festivaly tvrdé hudby, kde ve stánku radia stříhají v rámci akce „Rockerské vlasy pro dětský a ženský úsměv“ každého, kdo o to požádá a daruje vlasy. 

Filip, Kristýna, Ondřej a Lukáš před a po ostříhání

Své o tom ví i skupina přátel, kteří se minulý rok rozhodli darovat své vlasy na dobré účely. Co se odehrává v hlavě člověka, který se rozhodne, že na fesťák odjede s dlouhou hřívou a zpátky se vrátí krátkovlasý? Spousta fanoušků už o tom dříve uvažovala, ale stánek Dlouhovlásek byl prostě ve správný čas na správném místě. To je případ Filipa Fišera, který nám řekl: “Stejně bych to asi udělal, tam k tomu byla dobrá příležitost.”

Nemalou část dárců také tvořili lidé, kteří si na svých vlasech zakládají, ale cítí, že je načase konečně se nechat ostříhat. Na druhou stranu zase nechtějí, aby po tolika letech pěstování jejich metalové vizáže všechny vlasy skončily v koši. Ondřej Pavlíček má podobný názor: “Když už si dám vlasy po těch letech ostříhat, tak ať to má smysl. A tady to smysl mělo. Neváhal jsem. “  

Z takových vlasů má nadace obzvlášť velikou radost. Dlouhé, nebarvené a nežehlené či jinak upravované vlasy se u dívek jen těžko hledají, takže mužské jsou vítanou změnou.

Lukáš Kubiš měl jasno od začátku: “Proč neudělat radost druhým, když mě ty vlasy stejně dorostou.”. Kristýna, která se zbavila několika desítek centimetrů vlasů, zase říká:  “Samotné mi udělalo radost, že s tím můžu udělat někomu jinému radost. Mě to roste jako z vody, takže jsem neváhala. Letos plánuju zas.”

Názor této skupinky je jasný: Spousta lidí říká, že metalák a rocker se pozná podle dlouhých vlasů. Blbost. My víme, že se pozná podle dobrého srdce.“

Paruky se darují i malým dětem, kterým značně ulehčí život.

Na Masters of Rock stříhá nadační fond již od roku 2017. Z vlasů darovaných tento rok se podařilo vytvořit 7 paruk a metalovými vlásky se může pyšnit např. Terezie, mladá slečna, která o vlasy přišla kvůli chemoterapiím. Tento rok se nadační fond opět chystá festival navštívit a pomoci tak dalším nemocným. Co myslíte, bude tento rok paruk víc?

Chcete také pomoci? Nemusíte kvůli tomu jezdit až do Vizovic. Salon Dlouhovláska v Praze vám vlasy zadarmo ostříhá dle vašeho přání a ustřihnuté hned poputují na výrobu paruky. Pokud to ale máte daleko i do Prahy, můžete vlasy poslat nadačnímu fondu poštou – stačí se jen podívat na jejich stránky, kde najdete všechny potřebné informace.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient