Paní Tereza žije se svou dcerou sama v Chotěboři. Vážné onemocnění se objevilo před dvěma a půl lety. „V listopadu 2017 se Klaudince zvětšila zornice v oku. Po několika vyšetřeních jí lékaři zjistili retinoblastom, nádor sítnice. S ohledem na vážnost onemocnění byla ihned zahájena léčba. Na chemoterapii jsme dojížděly 140 km daleko – do Prahy, na další kontroly už nyní jezdíme do brněnské Dětské nemocnice,“ popisuje paní Tereza.
Chemoterapie trvala čtyři měsíce, poté byla Klaudinka pravidelně sledována. V červnu 2018 lékaři rozhodli, že je potřeba, aby podstoupila enukleaci, tedy odstranění celého oka, které bude nahrazeno protézkou. „Vzhledem k vážnějšímu stavu se jednalo o nejlepší řešení,“ vysvětluje paní Tereza. „Metodu léčby zmrazením či laserem už by její očičko nezvládlo. Vzpomínám si, jak mě lékaři upozorňovali, že po zákroku bude týden unavená. To ale neznali Klaudinku – už následující den běhala po oddělení JIP. Od té doby nás dávají lékaři za příklad, že jde vše zvládnout dobře,“ dodává s úsměvem. Na novou protézku si dívka naštěstí zvykla rychle, občas ale se ještě potýká se špatnou koordinací pohybů.
Při onkologické léčbě doprovází 90 % rodičů své dítě v nemocnici. I paní Tereza ze dne na den přerušila své zaměstnání, aby mohla být Klaudince na blízku. Problémem se v tu chvíli stal nedostatek financí, který zapříčinilo snížení příjmu domácnosti. Rodině začali pravidelnými měsíčními příspěvky pomáhat dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl.
„Byla a je to pro mě i moji dceru velká podpora. Dobří andělé mají velký podíl na tom, že jsme vše zvládly. Z jejich příspěvků jsme hradily především dopravu do nemocnice, potřebné zdravotní pomůcky a dezinfekční přípravky, protože chemoterapie oslabila dceřinu imunitu natolik, že jsme musely dodržovat po dobu několika měsíců sterilní prostředí. Ani do kolektivu jsme nemohly,“ vysvětluje paní Tereza, která před pár měsíci opět nastoupila do zaměstnání a působí jako sociální pracovnice v dětském domově. I Klaudinka již pravidelně dochází do školky a těší se ze společnosti dětí. Jednou za půl roku ji nyní čekají povinná vyšetření zdravého oka i magnetická rezonance.
Dobří andělé budou rodině pomáhat ještě pár měsíců, protože návrat do běžného života bývá pozvolný. Nejčastěji se pacienti dlouhodobě potýkají s oslabenou imunitou a bývají často nemocní. Na Havlíčkobrodsku Dobří andělé pomáhají aktuálně dvaceti osmi rodinám, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým nebo jiným vážným onemocněním. Zapojit do pomoci se můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na webových stránkách nadace Dobrý anděl a zvolit libovolnou výši příspěvku. Pravidelná finanční pomoc usnadňuje těžkou situaci rodin.