Elektronické alternativy klasických cigaret jsou v Česku stále populárnější

V roce 2002 kouřil každý třetí žák na základce. Dnes již málokdy najdete v okolí škol postávat hloučky dětí s cigaretami. Je to tak, v posledních letech se karta obrátila a kuřáků konečně začíná ubývat, i když zatím v poměrně zanedbatelné míře – oproti tomu ale záliba v alternativních způsobech konzumace nikotinu stoupá raketově. Z cca 2 000 000 dospělých kuřáků v České republice již více než třetina vyzkoušela tzv. nikotinové produkty nové generace. Zatímco dříve populární alternativy jako nikotinové náplasti či žvýkačky zmizely v propadlišti zapomnění, do popředí se dostávají zdravější a bezpečnější způsoby jak kouřit.

Zařízení na zahřívání tabáku – Zdravější, bez dýmu a bez zápachu.

Glo nebo IQOS jsou určitě jména, která jste už slyšeli. Pokud ne, tak si zkuste vybavit, kolem kolika lidí, kteří v ruce místo cigarety podivnou barevnou tyčku denně projdete. Zařízení tohoto typu tabák nespalují, pouze nahřívají a jejich použití je dle výrobce až o 95% méně škodlivé jak klasické kouření. Nahřívací systémy se objevily v české republice teprve před dvěma lety, ale už teď se množství jejich uživatelů blíží k 200 000 a roste. A hlavní výhoda? Nevychází z nich dým a nesmrdí! Proto jsou oblíbenou alternativou rodičů, kteří nechtějí, aby jejich děti vdechovaly kouř z cigaret. Nabývají ale na popularitě i mezi mladými lidmi.

Elektronická cigareta – Je vaping ještě vůbec kouření?

Druhou hodně populární alternativou jsou elektronické cigarety. Zařízení ve tvaru tyčky či menší krabičky už nemá s cigaretou vlastně nic společného – ve skutečnosti neobsahuje ani tabák, pouze tekutou náplň, která se za vysokých teplot mění na páru. Plusem tohoto kouření – „vapingu“ je, že si můžete navolit do náplně takové množství nikotinu, jaké potřebujete – lze ho tedy postupně ubírat, aniž byste pocítili jakékoliv abstinenční příznaky. Na výběr máte také nespočet příchutí. Mnoho lidí nakonec přestane užívat nikotin úplně a používají elektronickou cigaretu jen s příchutí.

Ať nekuřáci zůstanou nekuřáky!

Tyto alternativní metody mají ale jedno úskalí – plno nekuřáků má pocit, že jim při jejich užití nehrozí žádná zdravotní rizika, a tak často sami začnou některá z těchto zařízení užívat, aniž by předtím byli závislí na cigaretách. Výrobci varují, že každé kouření je nebezpečné, nejen to cigaret, a nekuřáci by se rozhodně neměli pouštět do experimentování s novými metodami pro odvykání závislých.

Philip Morris International, výrobce produktů IQOS předpokládá, že do roku 2025 bude 30% veškerých jejich příjmů pocházet z prodeje IQOS – vypadá to, že čím dál tím více lidí a firem si představuje budoucnost bez cigaret.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient