Cukrovku je potřeba hlídat pomocí glukometru

Foto: Pixabay

Cukrovka je onemocnění, které zhoršuje schopnost organismu zpracovávat glukózu v krvi. V současné době se rozlišuje hned několik typů cukrovky, u nichž je odlišná i samotná léčba. Pozor, neléčená cukrovka může způsobit celou řadu zdravotních potíží, například i mrtvici či vážná srdeční onemocnění. V následujících řádcích se zaměříme nejen na cukrovku jako takovou, ale i na glukometry. 

V první řadě je nezbytné podotknout, že ne všechny formy cukrovky jsou důsledkem nadváhy či neaktivního životního stylu. U některých pacientů se diabetes projeví už během dětství. 

Setkáte se hned se třemi běžnými typy cukrovky, a to diabetem 1. typu, diabetem 2. typu a těhotenskou cukrovkou. Ještě existují i monogenní diabetes či diabetes související s cystickou fibrózou. 

Cukrovka 1. typu

Diabetes 1. typu vzniká v okamžiku, kdy tělo neprodukuje inzulín. Inzulín je totiž hormon, jehož úkolem je štěpení cukru v krvi. Cukrovka 1. typu se u některých osob objevuje už během dětství. 

Lidé s tímto typem cukrovky si musí pravidelně dávat inzulín, a to pomocí injekcí či moderních per. Bohužel, diabetes 1. typu není možné vyléčit. Pokud je vám tedy diagnostikován, musíte používat pravidelně glukometry pro sledování hladiny cukru v krvi a dávat si inzulín. Stejně tak vás čeká změna životního stylu. 

Cukrovka 2. typu

Diabetes 2. typu se projevuje u lidí, jejichž tělo nevytváří či nepoužívá inzulín efektivně. Jedná se o nejčastější formu cukrovky, která je navíc silně spjata s obezitou. Některé osoby nepotřebují nutně podávat inzulín, mnohdy si vystačí s předepsanými léky a změnou životního stylu (více pohybu a zdravá strava). 

Cukrovkou 2. typu může onemocnět kdokoliv, včetně dětí a dospělých. Větší pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu je u lidí starších 45 let anebo s nadváhou. 

Těhotenská cukrovka

Glukometr budete potřebovat možná i během těhotenství. U některých žen totiž propukne takzvaná těhotenská cukrovka, přičemž zvýšené riziko je u žen, které už před těhotenstvím trpěly nadváhou. V těhotenství je tedy důležité zůstat aktivní. V případě diagnostikované těhotenské cukrovky je nezbytné sledovat růst a vývoj plodu, upravit stravu a sledovat hladinu cukru v krvi. 

Těhotenská cukrovka může způsobit předčasný porod, zvýšenou porodní hmotnost novorozeněte i problémy s hladinou cukru v krvi u novorozence. 

Samokontrola

Pokud má být léčba diabetu úspěšná, neměli byste podceňovat samokontrolu hladiny cukru v krvi. Pravidelně jezte, nezapomeňte na fyzickou aktivitu a také berte ve stejný čas každý den léky, respektive inzulín. 

Existují různé glukometry, ovšem ve výsledku mají stejný účel, a to zjistit hladinu cukru v krvi. Potřebujete tedy glukometr a testovací proužek pro generování hodnot. Součástí bývá i takzvané lancingové zařízení, které slouží k píchnutí do kůže pro získání malého množství krve. 

Přečtěte si vždy návod dodaný ke glukometru, protože jednotlivé přístroje se odlišují v ovládání. Většinou jsou ale následující rady pro všechny glukometry stejné: 

  • Ujistěte se, že máte obě ruce čisté a suché. 
  • Testovací proužek použijte pouze jednou. Proužky uchovávejte v originální nádobce, protože jinak by mohly být výsledky zkreslené kvůli vlhkosti. 
  • Před použitím zkontrolujte datum spotřeby.
  • Glukometr uchovávejte na suchém místě. 
  • Vždy na každou kontrolu si vezměte glukometr včetně proužků, aby lékař zkontroloval účinnost těchto pomůcek.

Pokud si chcete koupit vskutku kvalitní glukometr, podívejte se do nabídky e-shopu DIAlekarna.cz, kde najdete celou řadu potřeb pro diabetiky, tedy glukometry, testovací a diagnostické proužky, jehly, lancety, pera a další produkty.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient